07 / 07 / 2022

Bakanlıktan Bursa Yıldırım'a imar desteği!

Bakanlıktan Bursa Yıldırım'a imar desteği!

Bursa'nın Yıldırım ilçesinde yıllardır kangren haline gelen imar sorunun çözümü için yoğun bir çaba harcayan Yıldırım Belediyesi’ne Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan destek geldi.Bursa Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdür Yardımcısı Hacı Abdullah Uçan ile imar kanununda yapılan değişiklikler ve bu değişiklikler sonrası gerçekleşecek olan yönetmelik çalışması kapsamında ilçenin sorunları değerlendirildi. 

Bursa Haber Gazetesi'nde yer alan habere göre; Yıldırım Belediyesi Planlama ve Kentsel Gelişim Merkezi’nde düzenlenen toplantıda, özellikle şehrin imar planı konusunda çözülmesi amaçlanan bölgelerinden olan Arabayatağı, Ulus, Mevlana, Hacivat, Çınarönü ve Yavuzselim Mahallelerinin sorunlarını ortadan kaldıracak şekilde, süren imar uygulama çalışmaları hakkında görüş alışverişi yaptı.

ŞEHRİN KADERİ DEĞİŞECEK

Yıldırım’da plansız ve orantısız şehirleşmenin getirdiği sorunların temelinde çok uzun zamandır bitirilemeyen imar planları olduğunun altını çizen Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, “Şehrimizi yerinde saydıran, adeta ilerlemeye engel olan konu imar plansızlığı. Kentin genelinde ve  Ankara  Yolu’nun altı tabir edilen mahallelerimizde sorun yaşıyorsak, bunun ana sebebi günden güne bu yük arttığı içindir. İmar ve bilhassa tapulandırma sorununu çözmek, uzun yıllardan beri kangren haline gelen ve çözümü bekleyen bu problemi ortadan kaldırmak, şehrimizin önünü açmak anlamına gelmektedir. Bu anlamda temel gayemiz imar planlarını ve tapu mülkiyet işlemlerini kalıcı bir şekilde çözüme kavuşturmaktır. Biz inşallah bu problemlerin çözümünü kalıcı olarak sağlayacağız. Bununla ilgili olarak hem Türkiye Büyük Millet Meclisi nezdinde hem de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı nezdinde bu çalışmaları yapıyoruz. Bu anlamda bizlere destek olan Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum başta olmak üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bürokratları ile Mekansal Planlama Genel Müdür Yardımcısı Sayın Hacı Abdullah Uçan’a şükranlarımı sunarım” dedi.

KALICI ÇÖZÜMLER ÜRETECEĞİZ

Yıldırım’ın, Türkiye’deki imar planı problemlerinin yaşandığı birçok bölgede aynı kaderi yaşandığını ve bu kaderi kalıcı olarak değiştirmek için imar kanununda değişiklikler yaptıklarını söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdür Yardımcısı Hacı Abdullah Uçan, “Ülkemizin genelinde şehirlerimizin sorunlarının başında imar planlarındaki düzensizlik geliyor. Yıldırım’da da bu sorunun yoğun olarak yaşandığını görüyoruz. Bu sorunlara kalıcı çözüm üretmek adına Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum’un uhdesinde çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Bu anlamda imar kanununda değişiklikler yaparak şehirlerimizin önündeki temel sorunu ortadan kaldırmak, bizler için de vatandaşlarımız için de önemli bir adım olacak. Bu anlamda Yıldırım Belediye Başkanımız Oktay Yılmaz ile de gerçekleştirdiğimiz ortak çalışmalarla kentin gelişimine katkı sunacağız” açıklamasında bulundu.