Balçova arsa mağdurları suç duyurusunda bulunacak!

Balçova arsa mağdurları suç duyurusunda bulunacak!İzmir kamuoyunda "Balçova Arsa Mağdurları" olarak bilinen arazi sahiplerinin avukatı Mustafa Kemal Turan, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Balçova Belediyesi hakkında parselasyon planını sakladıkları iddiasıyla suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti.


Gazetecilere açıklama yapan Turan, yaklaşık 14 yıldır hukuk mücadelesi verdiklerini belirterek, arazi sahiplerinin inşaat projesini belediyeye sunmasına olanak sağlayan parselasyon planının yıllardır saklandığını iddia etti.


Belediyelerin hukuki süreçlerde de parselasyon planı bulunmadığını belirttiğini ileri süren Turan, "Uzun süren araştırmalarımız neticesi 1975 yılından bu yana var olan parselasyon planının resmi tasdikli örneğini devletin diğer kurumlarından elde etmiş bulunmaktayız. Var olan bir parselasyon planını yargıdan ve vatandaştan gizlemek ve hatta belki de ortadan kaldırmak tam anlamıyla bir suçtur. Pazartesi günü Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunacağız." dedi.


Turan son olarak ortaya çıkardıkları belgeyle arsa mağdurlarının haklarını almasının önünde engel kalmadığını ifade ederek gerekli hukuki girişimlerde bulunacaklarını da sözlerine ekledi.AAHaber Yeni Asır'da şöyle yer aldı;

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Balçova Belediyesi’nin, 30 yıldır hukuk mücadelesi veren Balçova Arsa Mağdurları’na ‘yok’ dediği parselasyon planlarının devlet arşivinde yer aldığı belirlendi

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Balçova Belediyesi'nin, 30 yıldır hukuk mücadelesi veren Balçova Arsa Mağdurları'nı yanılttığını gösteren bir gelişme yaşandı. Her iki belediyenin de yıllarca 'yok' dediği parselasyon planının devletin arşivlerinden çıktığı bildirildi. 1980 ihtilali öncesi Balçova Belediyesi'nden satın aldıkları arsalarına aradan geçen 40 yıl boyunca, 'parselasyon planı olmadığı' gerekçesi ile bir türlü imar hakkı alamayan yaklaşık 5 bin arsa mağdurunun kandırıldığını belirten Avukat Mustafa Kemal Turan, 'yok' denen parselasyon planını devletin arşivinden bulup çıkarttıklarını söyledi. Turan, bu gelişmenin arsa mağdurlarının Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde açtığı tazminat davasının da seyrini değiştirdiğini ifade etti. Turan, mevcut planlarla mağdurların inşaat ruhsatı çıkarabileceklerini açıkladı.


Yaşanan gelişme, uzun yıllardan bu yana arsalarına bir çivi dahi çakamayan 5 bin aileye de büyük sevinç yaşattı. Balçova Termal Tesisleri'nde, mağdur olan binden fazla vatandaşla bir araya gelen Avukat Kemal Turan, parselasyon planının resmi tasdikli örneğini devletin arşivlerinde bulduğunu söyledi. Turan,  İzmir  Büyükşehir Belediyesi ile Balçova Belediyesi'nin 1975 yılından bu yana var olan parselasyon planı için 'Böyle bir plan yok' diyerek yaklaşık 5 bin aile ve Türk yargısının yanı sıra, tazminat davasının görüldüğü Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ni de yanılttığını söyledi.


Yaşananları "Türk imar hukukunun ve belki de dünya imar hukukunun en vahim suçu" olarak değerlendiren Turan, "Var olan parselasyon planını yargıdan ve vatandaştan gizlemek hatta belki de ortadan kaldırmak tam anlamıyla bir suçtur. Yaklaşık 5 bin ailenin 14 senedir haklarına engel olan İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Balçova Belediyesi hakkında 5 bin kişi olarak Pazartesi günü Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunacağız" dedi.


Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun geçmişte sorunla ilgili söylediği "Benim adım hıdır elinden gelen budur" sözüne atıfta bulunan Turan, "Zamanın Balçova Belediyesi, ey Aziz Kocaoğlu. Sen, ey hıdır, hıdır oğlu hıdır. Sen, eski patronun Rahmi Koç'un dünürüne 2 bin daire veriyorsun, 1975 yılında hakkını almış adama hakkını vermiyorsun. Eğer sen istifa etmezsen ben seni içeri attıracağım" diye konuştu.


İnşaata başlama imkanına sahipler

5 bin kişi ile yapılacak suç duyurusunun belki de bir dünya rekoru olacağına dikkat çeken Turan, "Var olduğu halde hak sahiplerinden ve yargıdan gizlenen parselasyon planının imar hukuku bakımından anlamı şudur: Mülk sahibinin inşaat ruhsatı alabilmesi için, yani arsasında inşaat yapabilmesi için planlama prosedüründe yapılması gereken son işlemdir. Yani parselasyon planı var ise mülk sahibi inşaat projesini belediyeye sunarak inşaatına başlayabilme imkanına sahip demektir" dedi.


"Adalet ve eşitliğe aykırı uygulamaya soruşturma isteyeceğiz"

Parselasyon planının bulunmasından sonra artık Balçova Arsa Mağdurları'nın haklarını tam anlamıyla alabilmesi için önlerinde hiçbir engel kalmadığını ifade eden Turan, "Bu durumun açıklığa kavuşması, sorumluların belirlenmesi için yaklaşık 5 bin kişi ile İzmir Cumhuriyet Savcılığı'na başvuru yapacağız. Bu başvuruda ayrıca bir takım holdinglerin imar süreçlerine uygulanan özel ihtimamla bizlere uygulanan yaklaşımın karşılaştırılmasının yapılarak eşitlik ve adalete aykırı işlem yapılmasının da soruşturulmasını isteyeceğiz. Vatandaşını bu kadar aldatan bir mekanizma başka bir yerde söz konusu değildir" diye konuştu.


Yeni Asır