08 / 08 / 2022

Balıkesir Burhaniye'de 24 bin metrekarelik arazi imara açıldı mı?

Balıkesir Burhaniye'de 24 bin metrekarelik arazi imara açıldı mı?

Vakıflar Genel Müdürlüğü, mülkiyeti Müdürlüğe ait, Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde bulunan 24 bin metrekarelik arazi üzerine otel ve turizm tesisi inşa etmek için “Yapım Karşılığı Uzun Süreli Kiralama İhalesi” açtı.Vakıflar Genel Müdürlüğü, mülkiyeti Müdürlüğe ait, Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde bulunan 24 bin metrekarelik arazi üzerine otel ve turizm tesisi inşa etmek için “Yapım Karşılığı Uzun Süreli Kiralama İhalesi” açtı.

Cumhuriyet'ten Mehmet İnmez'in haberine göre; tesisler için, bölgede yer alan 300’e yakın asırlık zeytin ağacı kesilecek. Bölge halkı, bölgenin imara açılmaması için direnme kararı verdi. Bölge hakkındaki kararı 1 ay önce öğrenen köylüler birer zeytin ağacının altında şiir okuyup, şarkı söyleyip, dua ederek ağaçlara “Sizinleyiz, yanınızdayız” diyerek ve yanlarında getirdikleri zeytin ve ekmeği yiyerek seslerini duyurmak için çalıştı.

Balıkesir Burhaniye de 24 bin metrekarelik arazi imara açıldı mı?

Yıllarca havasını kokladıkları, zeytinini yedikleri ağaçların kesilmesine izin vermeyeceklerine dikkat çeken Burhaniye Çevre Platformu (BURÇEP) üyesi Eşref Dağ, “Buralarda Vakıflara ait 150 dönüm zeytin ağaçları bulunuyor. Yıllar önce bu zeytinliğin 22 dönümlük sahil kısmı hiçbir açıklamaya gerek duyulmadan zeytinlik vasfından çıkarılarak kağıt üzerinde arsa olarak tescillenmiş. Kâğıt üzerinde arsa olarak nitelendirilmesi bu ağaçları yok saymayı mı gerektiriyor? Bu alan, yap-işlet-devret modeliyle birilerine verilecek. O birileri buralara turizm amaçlı (!) oteller falan yapacak. Yüzlerce yıllık zeytin ağaçlarına ne olacak? Biz çevreciler ve bu yörede yaşayanlar olarak buralarda rant istemiyoruz” diye konuştu.

Sit alanları ve milli parklar imara açılıyor mu?