29 / 03 / 2023

Bankalar faiz indiriminde Merkez Bankası'nı beklemeyecek!

Bankalar faiz indiriminde Merkez Bankası'nı beklemeyecek!

Bankaların acelesi var. Bir süredir faiz indirimi için Merkez Bankası'nı bekleyen bankalar, AK Parti'nin tek başına iktidar olmasıyla birlikte inisiyatifi eline aldı.Garanti'nin Genel Müdürü Özen `Artık beklemeyeceğiz' dedi. Kredi faizinde indirimler peş peşe geldi

AK Parti'nin tek başına iktidar olmasıyla birlikte ekonomide ilk olumlu hareket bankalardan geldi. Bir süredir tüketici kredisi faizlerini düşürmek için Merkez Bankası'nın faiz indirimini bekleyen bankalar, tek parti iktidarıyla birlikte inisiyatifi ele alarak faiz indirimine gitmeye başladılar. Faiz indiriminde `Merkez Bankası'nı beklememe kararı' ise dün Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen tarafından piyasalara duyuruldu. Ergun Özen, Doğuş Holding'in sağladığı 300 milyon dolarlık sendikasyon kredisine ilişkin düzenlenen imza törende gazetecilerin soruları üzerine yeni dönemde kredi faizlerini revize edeceklerini belirtti.

MERKEZ BİZİM RAKİBİMİZ OLDU

ÖZEN, rekabet baskısından dolayı tüketici kredisi faiz oranlarını indirmek için Merkez Bankası'nı beklemeyeceklerini söyledi. Özen, tüketici kredisi faizlerini aşağıya çekeceklerini kaydederek yeni oranları `Uzun vadeli ipoteğe dayalı finansmanlarda yüzde 1.35, oto kredisinde yüzde 1.40-1.45, ihtiyaç kredilerinde de yüzde 1.65-1.70 arası bir yerlere gelir' şeklinde açıkladı. Özen `Kısa vadeli mevduatta Merkez rakibimiz oldu. Ama bizi zedelemez' dedi.

İNDİRİMLER HEMEN GELDİ

ÖZEN'İN açıklama yaptığı saatlerde ise Yapı Kredi, taşıt kredisi faiz oranını 1-60 ay vadede yüzde 1.60'dan yüzde 1.57'ye düşürdü. Denizbank ise taşıt kredisi faizini 1 aydan 48 aya kadar olan tüm vadelerde yüzde 1.69'dan yüzde 1.64'e indirirken, tüketici kredisi faiz oranlarını 3 aydan 36 aya kadar olan vadelerde yüzde yüzde 1.85'e düşürdü. Halkbank ise bireysel kredi faiz oranlarında 0.20 puana varan indirimler yaptı.

(Star)
Geri Dön