06 / 12 / 2022

Bartın'da yapılması planlanan termik santral için eylem yapıldı!

Bartın'da yapılması planlanan termik santral için eylem yapıldı!

Bartın’ın Amasra ilçesinde kurulması planlanan termik santral için ağaç kesildiğini öne süren grup, eylem yaptı. Bartın Platformu öncülüğünde Saraydüzü köyünde sağanağa aldırış etmeden toplanan, pankart ve dövizler taşıyan grup, bir süre slogan attı.Bartın'da kurulması planlanan termik santral

- Amasra ilçesinde toplanan grup, termik santral için ağaç kesildiği iddiası üzerine eylem yaptı

BARTIN (AA) - Bartın’ın Amasra ilçesinde kurulması planlanan termik santral için ağaç kesildiğini öne süren grup, eylem yaptı.


Bartın Platformu öncülüğünde Saraydüzü köyünde sağanağa aldırış etmeden toplanan, pankart ve dövizler taşıyan grup, bir süre slogan attı.


Platform Sözcüsü Berrin Küçüktabak, grup adına yaptığı açıklamada, çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) raporunda, Hema Endüstri AŞ tarafından kurulması planlanan termik santralde üretilecek elektriği, Çatalağzı'ndaki Zonguldak Eren Termik Santrali'nin (ZETES) sahasını kullanarak, şebeke sistemine dahil etmek için 54 kilometrelik enerji iletim hattı kurulacağı bilgisine yer verildiğini söyledi.


Zonguldak'ın Kilimli ve Çaycuma ilçeleri ile Bartın'ın merkez ve Amasra ilçelerini kapsayan 380 kilovat gerilimli 'Zetes-Amasra TES (HEMA) Enerji İletim Hattı' nın 36,5 kilometresinin orman ekosistemlerinden geçeceğini dile getiren Küçüktabak, şöyle konuştu:


"Hattat Holding, yapmak istediği 2 bin 640 megavat gücündeki Hema ve Batı Karadeniz termik santralleri için 6 yıldır ÇED izni alamıyor ve santralin önünü açmak için arkadan dolanıyor. 50 metre genişliğinde hat oluşturmak için doğal ormanlar tıraşlanarak, ÇED raporuna göre 43 bin ağaç kesilecektir. Bunun yanında ağaççık, çalı ve diğer bitkiler kesilecek, yaban hayvanlarının yaşam ortamları yok edilecektir. Bu faaliyetler sonucu, bu hattın çevresinde bulunan toplumsal yaşamın da zarar görmesi kaçınılmazdır. Termik santral projesinin parçası enerji iletim hattı, termik santral, ÇED izni çıkarılmadan nasıl başlatılabilir? Bu izin çıkmazsa ya da çıktığı halde mahkeme tarafından iptal edilirse, enerji iletim hattı için yok edilen doğal ormanları kim geri getirecektir? Enerji iletim hattı için devletin kasasından yani milletin cebinden gereksiz harcamanın faturasını kim ödeyecektir? Enerji iletim hattı için 2013 yılında verilmiş ÇED olumlu kararı, hattın inşaatını başlatmak için yeterli değildir.


Bunun için öncelikle termik santrale ait bütün izinlerin alınmış olması gerekmektedir. Bir şirketin çıkarı için halkın parasının çarçur edilmesinin ve Batı Karadeniz’in doğal orman ekosistemlerinin bizzat devlet tarafından yok edilmesinin hesabını kim verecektir? Biz buradan Bartın Valiliğini elektrik iletim hattı için yapılan orman katline son vermeye çağırıyoruz."


TEMA Vakfı Zonguldak Gönüllü Temsilciği üyelerinin de destek verdiği eylemde Küçüktabak, "katliamın" durdurulması için valiliğe verilmek üzere dilekçe kampanyası başlattıklarını anlattı. 


Bu arada, bir köy sakininin “Şimdiye kadar neredeydiniz. Ağaçlara sahip çıkmak şimdi mi aklınıza geldi?” diye bağırması üzerine kısa süreli gerginlik yaşandı. 


AA
Geri Dön