Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi 21 Mayıs'ta tam kapasite açılıyor!

Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi 21 Mayıs'ta tam kapasite açılıyor!

Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Japonya Başbakanı Şinzo Abe'nin katılımıyla 21 Mayıs'ta tam kapasite olarak hizmete açılacak....


Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Japonya Başbakanı Şinzo Abe'nin katılımıyla 21 Mayıs'ta açılıyor.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, Japonya Başbakanı Şinzo Abe'nin, açılışa video konferans yoluyla katılacağı belirtildi.

789 bin metrekare arsa alanı üzerine kurulu ve 1 milyon 21 bin metrekare kapalı alana sahip olan Çam ve Sakura Şehir Hastanesi, 2 bin 68 sismik izolatör ile depreme dayanıklı şekilde yapıldı. 

Ayrıca 3 heliportu bulunan, 10 bloktan oluşan, 456'sı yoğun bakım yatağı olmak üzere 2 bin 682 yatak kapasiteli olan hastanede, 30 bin metrekare kapalı alan içinde erişkin, çocuk, travma ve kadın doğum acil servisleri bulunuyor.

Günlük asgari 7 bin hastaya hizmet verecek düzeyde tanı ve tedavi üniteleri olan acil servislerde, negatif basınçlı odalarının yer aldığı hastane, gerektiğinde acil yoğun bakım şartlarının sağlanabileceği 226 gözlem alanı, 725 poliklinik odası, 3'ü hibrit toplam 90 ameliyathanesi ile günlük 35 bin ayaktan hasta alabilecek ve ayrıca burada 500 özellikli ameliyat da gerçekleştirilebilecek.

Çocuk ve erişkinler için 107 branşta hizmet verecek hastanede en gelişmiş tıbbi cihazlar ve donanımla ileri düzeyde tanı ve tedavi imkanı sağlanacak. 

Ameliyat sırasında hastaya anestezi halindeyken ışın tedavisi uygulanabilen Xoft İntraoperatif Radyoterapi (IORT) sistemi de ilk defa bu hastanede kullanılacak.

"Enerji ve çevre dostu" tasarımlarla yapılan hastanede 654 kişilik iki konferans salonu da mevcut. 

İlk etabı 20 Nisan'da açılan Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesine yalnızca yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hastaları götürülmüştü.

Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi 21 Mayıs

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesine ilişkin, "2500 yataklı bu hastane çok önemli bir çekim alanı oluşturacaktır." dedi.

Başakşehir Şehir Hastanesi'nin tabelası asıldı! İşte son fotoğraflar!