07 / 08 / 2022

Başakşehir Güvercintepe’nin imar sorunu çözüldü!

 Başakşehir Güvercintepe’nin imar sorunu çözüldü!

Başakşehir ilçesine bağlı Güvercintepe Mahallesi’nde toplam 3 bin 500 dönümlük alanda şu an 120 bin nüfusun yaşadığı gecekondu bölgesine imar planları İBB Meclisi'nde onaylandı. Kararla bölgeye yüzde 15 ile yüzde 60 arasında imar artışı verildiBaşakşehir ilçesine bağlı Altınşehir Güvercintepe Mahallesi’nde toplam 3 bin 500 dönümlük alanda şu an 120 bin nüfusun yaşadığı gecekondu bölgesinin imar planları İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde onaylandı. Bölgeyi zaman zaman ziyaret eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, sorunun çözülmesi için bürokratlarına talimat vermişti.


İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi Ekim ayı oturumlarında Başakşehir'e bağlı Altınşehir Güvercintepe mevkiinin imar planları görüşüldü. Bölgenin 1/5 binlik imar planları geçtiğimiz yıl eylül ayında onaylanmıştı. İlçe belediyesi 1/1000'lik uygulama imar planlarını hazırlayarak İBB Meclisi'ne sundu. İmar ve Bayındırlık Komisyonu'nun görüştüğü rapor İBB Meclisi'nce oybirliği ile kabul edildi.


Alınan kararla uygulama imar planlarında bölgenin, okul, park, yeşil alan, dini tesis alanı, konut ve kreş alanı, sosyal, kültürel, sağlık tesisler için alan da belirlendi. Bölgenin 3 bin 500 dönümlük alanı kapsayan bölgenin meydanları ve yolları da belirlenmiş oldu.


Yenileme için yüzde 15 ile 60 arasında imar artışı verildi
Bölgedeki konutların yıkılıp yeniden yapılması için Fikirtepe’de olduğu gibi imar artışı hakkı da tanındı. 500 metrekareden küçük parsellerde ikiz düzende, ön bahçe, arka ve yan bahçe mesafeleri 3 metre yükseklik 9,5 metre olarak belirlendi. Parsellerdeki birleşme durumunda 500-1000 metrekare arasındaki alanlarda imar artışı yüzde 15 olurken, 1000-2000 metrekare arası alanlarda yüzde 20 artış, 2000-5000 metrekarelik parselde yüzde 30 arttırıldı. 5000 metrekareden büyük parsellerde ise yüzde 40 imar artışı sağlandı. 5.000 metrekareden büyük parsellerde ise emsal değeri 60 arttırılacak.


Başkan Uysal; “Güvercintepe’nin tapusu vatandaşın cebinde”


Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, alınan kararla ilgili yaptığı açıklamada, kararın bölgedeki vatandaşlara hayırlı olmasını dilediğini belirterek, Altınşehir Güvercintepe de şu an 120 bin nüfusun yaşadığı bölgeye imar planı geldiğini söyledi.  Başakşehir ilçesine bağlı Altışehir Güvercintepe Mevkii'nde şu anda mevcut bir yerleşim olduğunu vurgulayan Uysal, şöyle konuştu;


“Güvercintepe'de yaklaşık toplam  3 bin 500 dönümlük alanda imarsız yapılaşma vardı, meclisten çıkan kararla onların imar planı çıktı. Bu planda vatandaş normal bir şekilde arsasına ev yapabilecek. Çünkü kendi mülküyeti. Geçmişte bölge gecekondu görünüyordu. Gecekondular imarsızlıktan ve imarsız yapılaşmadan dolayı o bölgede kaçak yapı durumuna düşmüştü. Herkesin kendi mülkü veya arsasına imar çıkarmış olduk. Vatandaş planı uygulayamazsa evini yıkıp yapmasını biz teşvik etmek adına, onlara emlak farkı verdik.”


Yenilemeye teşvik için emsal yükseltildi


Emsal farkını vatandaşlara bölgeyi birleştirme esnasında vereceğini aktaran Mevlüt Uysal, şunları anlattı; “Altınşehir Güvercintepe'de oturan vatandaşın meclisten geçen kararla artık tapusu cebindedir. Orada vatandaşın evleri verdı fakat ruhsatsızdı. Orada gecekondu durumuna düşmüştü. Halbuki, vatandaşın tapusu vardı ama ifrazlı tapusu bulunuyordu. Buna rağmen mağdur durumdaydı. Biz onların mağduriyetlerini gidermiş olduk. Vatandaşlarımız sevinsinler hayırlı olsun. Geçmişte vartandaşlarımız  5 katlı ev yapmış ama bu mülküyetini çocuklarına miras bırakamıyordu. Kredi kullansa bankada kullanamıyordu. Evlerini şimdi plan çıktı ve eskisi gibi planlı hale gelebilirse onu yapacak. Olmadı evini yıkıp yeniden yapacak. Boş arsası olanlar evlerini planlı bir şekilde yapabilecek.”


“Geçmişteki plan o bölgedeki vatandaşlarımızın derdini çözebilecek şekilde değildi'' diyen Uysal, “Gecekondu sahibi vatandaşın durumunu düzelttik. O bölgede ortalama evler iki katlıydı. Müteahite verse 2 kat düşmüyordu. Peki, 'Niye yıksın evini?'. Aldığımız imar kararıyla biz o bölgede vatandaşın evi üzerine bir kat daha vermiş olduk. Mevcutların derdini çözmüş olduk. Evler vatandaş devlet eliyle yıkılmayacak. Bölgede teşvik olması adına emsali yükseltiyoruz” şeklinde konuştu.İBB