Bayburt Taşı'nın tanıtımı için 9.5 milyon euroluk proje başlatıldı!

Bayburt Taşı'nın tanıtımı için 9.5 milyon euroluk proje başlatıldı! Bayburt Taşı'nın tanıtımı için 9.5 milyon euroluk proje başlatıldı!

Bayburt Taşı'nın üretimini ve kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla 9,5 milyon Avro'luk proje başlatıldıBayburt’ta yumuşak yapısı sebebiyle kolay işlenebilen, ses ve ısı yalıtımına uygun Bayburt Taşı’nın üretimini ve kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla 9,5 milyon Avro’luk proje başlatıldı.

Bayburt Valisi Hasan İpek, yaptığı açıklamada, 1 Şubat 2012’de Avrupa Birliği ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Bayburt için çok önemli bir projeyi hayata geçirdiklerini söyledi.

Bayburt Taşı’nın üretimini arttırmaya ve kullanımını yaygınlaştırmaya yönelik, "Doğal Taş Sektöründe Bilgi ve Teknolojiye Dayalı Üretim Modeli Projesi"ni başlattıklarını vurgulayan İpek, proje ile Bayburt’ta taş ve mermer fabrikası kurulacağını söyledi.

"9.5 milyon Avro tutarındaki projeyle taş ve mermer fabrikası kurulacak ve taş ustaları yetiştirilecek" diyen İpek, Organize Sanayi Bölgesi’ne kurulacak fabrikanın çalışmalarına bürokratik işlemler sonrası hemen başlanacağını kaydetti.

Fabrikanın kurulması için 2 ay içerisinde koordinasyon kurulunu kuracaklarını ve ihaleyi yapacaklarını anlatan İpek, şöyle konuştu:

"Biz zaten şartnamelerimizi hem özel idare hem de ticaret odası katkılarıyla müşavir şirkete İstanbul’da yaptırmıştık. Hemen hemen her şeyimiz hazır. Projenin Bayburt’a ve Bayburtlulara, taş sektöründe çalışan arkadaşlarımıza, hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. AB ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 9,5 milyon Avro’yu Bayburt’a vermeyi taahhüt etti. Çok büyük bir aksilik olmazsa inşallah yakında bu fabrikanın temelleri atılır ve hizmete başlar."

Vali İpek, söz konusu projeyle Bayburt Taşı’nın dünyaya açılacağını ifade ederek, "İnşallah fabrikanın kurulmasıyla Bayburtlular bundan sonra daha kalifiye ustalarla Türkiye ve dünya piyasasına çıkıp yine hem camileri hem de restorasyon çalışmalarını yapmaya devam eder" diye konuştu.

20 bin metrekarelik alana kurulacak

Bayburt Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı İbrahim Yumak ise Bayburt Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulacak fabrika için 40 dönümlük bir yer tahsis edildiğini kaydetti.

Kurulacak fabrikanın amacının Bayburt Taşı ve mermeriyle ilgili sektörel çalışma yapanlara yardımcı olmak olduğunu kaydeden Yumak, teknolojik gelişmeleri ekonomik yönden yakalayamayan girişimcilere son teknolojiyle donatılmış bir fabrika kurulacağını vurguladı.

Bunun, Bayburt adına çok büyük bir proje olduğunu ifade eden Yumak, şöyle konuştu:"Biz, bundan sonra ortak aklı kullanarak Bayburt’u ayaklarının üzerine kaldırmalıyız. Bu ortak akılda kurumların birbiriyle iş birliğinden geçmektedir. İş birliği devam ettiği sürece güzel şeyler yapacağımıza inanıyorum. Ayrıca Bayburt Taşı ve mermerini, talep edilir hale getirerek kenti bu alanda marka
 yapmak istiyoruz."

Yumak, fabrikanın kurulmasıyla Bayburt ve bölgedeki "Sarı Taş" olarak adlandırılan doğal taşın değerlendirilerek, ülke ekonomisine kazandırılacağını ifade etti.
 

AA