29 / 01 / 2023

Bayraklı'ya yeni sahil geliyor!

Bayraklı'ya yeni sahil geliyor!

Geçtiğimiz yıl İzmir'in Bayraklı ilçesinin bir bölümünde çevre düzenlemesine başlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu kez de Şelale Deresi'nden Adnan Kahveci Köprülü Kavşağı'na kadar olan 10 futbol sahası büyüklüğündeki alanda inşaata başlıyor.Kentin çeşitli bölgelerinde îzmirdeniz Projesi kapsamında sahil düzenlemesi çalışmalarını sürdüren  İzmir  Büyükşehir Belediyesi, ulaşım sorunu olması nedeniyle pek fazla kullanılamayan Bayraklı sahilinde de projelerini tamamladı. Daha önce Sahil Güvenlik Ege Bölge Komutanlığı ile Bayraklı Belediyesi'nin sosyal tesislerinin bulunduğu Şelale Deresi arasında 175 metrelik sahil bandı ile 19 bin metrekarelik alanın kıyı düzenlemesini yapan Büyükşehir, şimdi de Şelale Deresi ile Adnan Kahveci Köprülü Kavşağı arasım modernize edecek. 


16 AY SÜRECEK 

70 bin metrekare, yani 10 futbol sahası büyüklüğünde bir alanı ele alacak olan Büyükşehir, 14 Ekim tarihinde ihale gerçekleştirecek. Yapılacak incelemelerin ardından firmaya yer teslimi yapılarak çalışmalara başlanacak. Bölgedeki kıyı düzenlemesi tam olarak 480 gün, yani 16 ay boyunca devam edecek. Düzenleme kapsamında, sahil bandı boyunca kesintisiz devam eden deniz merpenleri, yürüyüş ve bisiklet yolları yapılacak. Kıyı hattında beğeni gören bisiklet parklarının kullanımına bu bölgede de devam edilecek. Deniz kenarındaki gezinti yolu boyunca yeşil doku artırılacak. 


NELER YAPILACAK

Çocuk oyun alanları çevresinde bitki merpeni yer alacak. Engelli çocukların da kullanabileceği şekilde tasarlanmış çocuk oyun alanları; engelli salıncağı, ipli tırmanma, dinamik bar ve zıpzıp oyun birimleri ile donatılacak. Ayrıca engelli kullanımına uygun şekilde tasarlanmış piknik masaları ile donatılan büyük bir piknik alanı düzenlenecek.


İMAR PLANLARI BEKLENİYOR

Adnan Kahveci Köprülü Kavşağı ile Meles Deresi arasındaki bölümünde imar planlarının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanmasının ardından proje hız kazanacak. 3. bölüm olarak ilerleyen süreçte de burada çalışma yapılacak. Hem vapur iskelesi hem de Bayraklı Adliyesi'ne geçişi sağlayacak üst geçidin bulunacağı projenin önümüzdeki yıl başlaması hedefleniyor.  


40 KM'LİK KIYI DÜZENLEMESİ

İzmir Büyükşehir Belediyesi Mavişehir'den İnciraltı'na uzanan 40 kilometrelik kıyı şeridinin yeniden tasarlanması hedefiyle başlattığı "İzmirdeniz Kıyı Tasarım Projesi" kapsamında bugüne kadar Pasaport, Konak Pier -Karataş ve Üçkuyular-Göztepe İskele arasındaki kıyıları düzenledi. 

Güzelyalı-Karataş arasında ise çalışmalar son hızıyla devam ediyor. 


Habertürk Egeli
Geri Dön