02 / 07 / 2022

Bekir Pakdemirli'den deprem açıklaması!

Bekir Pakdemirli'den deprem açıklaması!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İran'ın Hoy kentinde gerçekleşen 5,9 büyüklüğündeki depremden en çok etkilenen Van Başkale'ye gitti. Pakdemirli, yaşanan depreme ilişkin, Özpınar, Güvendik ve Gelenler mahallerinde hasarların büyük olduğunu belirtti...Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Merkez üssü İran'ın Hoy kentinde yaşanan 5,9 büyüklüğündeki depremden en çok etkilenen Van'ın Başkale ilçesinde sürdürülen çalışmalara ilişkin, "Hayatın normale dönmesi için çalışmalar devam ediyor" dedi.

Anadolu Ajansı'ndan Mesut Varol'un haberine göre, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Van-Bahçesaray kara yolundaki Karabet Geçidi'nin 33. kilometresinde 4-5 Şubat'ta düşen çığın altında kalan itfaiye eri Mehmetcan Taşdemir'in ailesini ziyaret ettiği sırada, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Pakdemirli, Van'da meydana gelen iki çığ felaketi ve deprem nedeniyle bölgede bulunduğunu belirtti.

Bakan Pakdemirli'ye ziyaretinde, Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, AK Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas ve Edremit Belediye Başkanı İsmail Say da eşlik etti.

Hayatın normale dönmesi için çalışmalar sürüyor

İran'ın Hoy kentinde gerçekleşen 5,9 büyüklüğündeki depremden en çok etkilenen Van Başkale'de devam eden çalışmalarla ilgili değerlendirmelerde bulunan Pakdemirli, depremlerin büyük felakete yol açtığını belirtti.

Ev ve ahırların yıkılmasının da insanların düzeninin bozulmasına sebep olduğunu ifade eden Pakdemirli, şöyle konuştu: 

"Dün özellikle Özpınar, Güvendik ve Gelenler mahallerini dolaştık. Oralarda ağırlıklı olarak hasarların büyük olduğunu gördük. Ama oradaki vatandaşlarımızın özellikle 9 vefatımızdan sonra da hızlı bir şekilde hayatını normalleştirme gayreti içerisinde girdiğini gördük. Bizler de günlük hayatın normale dönmesi maksadıyla hem tüm bakanlıklar hem de en ilgili bakanlıklardan biri olan bizim bakanlığımız olarak bölgeye özellikle hayvan çadırları ve tarımsal hayvancılık faaliyetlerinin sürdürülebilmesi için çalışma sürdürüyoruz.

Telef olan hayvanların hem gömülmesi hem de tazminat şeklinde karşılanması ve hayvan verilmesi noktasındaki çalışmalarımıza da başladık. En hızlı şekilde bölgede hayatın normale döndürme konusunda tüm kurumlar gayret sarf ediyor."

Van'da 4 gün içerisinde hasar tespit çalışmalarını bitireceğiz!

Van'da 254 konut ve 297 ahır yıkıldı, 694 yapı ağır hasar aldı! 

Ahmet Ercan: Türkiye ardı ardına deprem haberleriyle sarsılacak!