Beko arazisi için kıran kırana yarış

Beko arazisi için kıran kırana yarış

Beko'nun 180 milyon dolara satışa çıkardığı Beylikdüzü'ndeki fabrika arazisine rekor sayıda başvuru oldu. Toplam 176 dönümlük arazi için 17 müşteri çıktı.


Talipler arasında  TOKİ  ve Büyükçekmece Belediyesi'nin de ismi geçiyor.


İSTANBUL'DA büyük şirketlerin çeşitli projeleri için uygun arazi bulmakta giderek daha fazla zorlanması, satışa çıkarılan büyük araziler için alıcı kuyruğu oluşmasına neden oluyor. Son olarak, bir süre önce satışa çıkarılan Beko'nun Beylikdüzü'ndeki fabrika arazisi için rekor sayıda başvuru oldu. Etrafındaki büyük konut ve alışveriş merkezi projeleriyle dikkat çeken fabrika arazisinin satışının, potansiyel alıcılarla bire bir görüşmek suretiyle yapılması planlanıyor. Arçelik Genel Müdür Yardımcısı Şirzat Subaşı'nın verdiği bilgiye göre, arazi için şu ana kadar 17 teklif geldi. Beko'nun fabrika arazisinin 124 dönümlük kısmı için 130 milyon dolarlık muhammen bedel belirlenmişti. 52 dönümlük ikinci kısmı ise 50 milyon dolara satışa çıkarılmıştı. Şirzat Subaşı, satış sonrasında Beko'nun Gebze'deki Arçelik fabrikası içine alınmasının planlandığını belirterek, satış sonrası 6 aylık taşınma süreci olacağını ifade etti.


30 YILLIK FABRİKA


BEYLİKDÜZÜ konut ve alışveriş merkezi projelerinin çokluğuyla dikkat çekiyor. Arazinin talipleri arasında Büyükçekmece Belediyesi ve Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) adı geçerken, büyük gayrimenkul şirketlerinin de araziyi almak için yarışması bekleniyor. Beko'nun Beylikdüzü fabrikasının 30 yıllık geçmişi bulunuyor. Tesis 1976 yılında üretime başlamıştı. Yıllık olarak 8 milyon televizyon, 500 bin adet LCD ve 100 bin adet plazma TV üretme kapasitesine ulaşan Beko fabrikası, tüplü televizyondan LCD televizyona geçişin çok hızlı olmasından olumsuz etkilenmişti.


BELMA TOPRAK