Berat Albayrak'ın Kanal İstanbul'daki arazisi 'konut+ticaret alanı' mı oldu?

Berat Albayrak'ın Kanal İstanbul'daki arazisi 'konut+ticaret alanı' mı oldu? Berat Albayrak'ın Kanal İstanbul'daki arazisi 'konut+ticaret alanı' mı oldu?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın tartışmalı proje Kanal İstanbul güzergâhında aldığı tarla vasfındaki arazi proje, uygulama imar planlarıyla 'konut + ticaret alanı'na çevrildi. Araziye konut, alışveriş merkezi, otel, konaklama tesisleri gibi yapılar yapılabilecek.Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın tartışmalı proje Kanal İstanbul güzergâhında aldığı tarla vasfındaki arazi proje, uygulama imar planlarıyla 'konut + ticaret alanı'na çevrildi. Araziye konut, alışveriş merkezi, otel, konaklama tesisleri gibi yapılar yapılabilecek.

Albayrak’ın babası Sadık Albayrak, çılgın proje Kanal İstanbul'un güzergahında bulunan Arnavutköy’e bağlı Boyalık Mahallesi’nde 2003'te yaklaşık 3 dönüm arazi satın almıştı. cumhuriyet'ten Hazal Ocak'ın haberine göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2011'de Kanal İstanbul projesinin yapılacağını açıklamasından bir yıl sonra da Bakan Berat Albayrak, babasının arazisine komşu olan yaklaşık 13 dönümlük araziyi satın almıştı. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul’un anayasası sayılan 1/100.000 ölçekli çevre düzeni planını göz önüne almayarak Kanal İstanbul’un çevresinde inşa edilecek “Yenişehir”i plana işlemişti. Yapılan değişiklikle, Sadık ve Berat Albayrak’ın birbirlerine komşu olan arazileri de etkilenmiş, tarla vasfındaki iki arazi, plan değişikliğinden sonra “konut alanı” sınırları içinde kalmıştı.

‘4 KAT İZİN’

Bakanlık, yedi etaptan oluşan büyük ve küçük ölçekli uygulama imar planı düzenliyor. Projenin ilk üç etabından oluşan ve Arnavutköy ile Başakşehir ilçelerini kapsayan planlar, bakanlık tarafından 2 Temmuz’da itiraz süreci için askıya çıkarıldı. 

Yeni planlarla metrekarelerce alan imara açık hale getirildi. Sadık ve Berat Albayrak’ın tarla vasfındaki iki arazisi de yeni planlarla yapılaşmaya açıldı. Araziler yeni planlarda konut + ticaret alanına çevrildi. Konut + ticaret alanı dışında Bakan Albayrak’ın arazisinin küçük bir kısmı da yol alanına girdi. Araziye zemin+4 kat izni çıktı. Böylece arazinin değerinde de artış oldu. Arazilere komşu alanların ise bir kısmı zemin+3 kat izinli konut, küçük bir kısmı da zemin+14 kat izinli ticaret alanı yapıldı. 

Yeni planların notlarına göre konut + ticaret alanlarına iş merkezi, alışveriş merkezi, yönetim merkezi, otel, motel, rezidans, konaklama tesisleri gibi yapılar yapılabilecek. Plan notlarında, özetle “Ticaret + konut alanlarında toplam emsal inşaat alanının en çok yüzde 40’ı ticaret olarak ayrılabilir. Ticaret ve konut kullanımları ayrı ayrı projelendirileceği gibi aynı katta ticaret, konut ve otopark kullanımları karma olarak da düzenlenebilir” denildi. 

İBB BAŞKANI İMAMOĞLU: ACELELERİNİN BİR SEBEBİ VAR

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, dün Rumeli Hisarüstü-Aşiyan Füniküler hattındaki çalışmaları tekrar başlattı. Burada gazetecilere açıklamalarda bulunan İmamoğlu, Katar Emiri’nin annesinin Kanal İstanbul çevresinde aldığı tarla vasfındaki 44 dönümlük arazinin imara açılmasına ilişkin soruyu, “Türkiye’de, Türk halkının gündemi işsizlik, ekonomi. Yani Kanal İstanbul zihninde bile yok. Demek ki acele etmelerinin sebepleri var. Ben hep diyorum, o bir avuç insan. Onlar için çok kıymetli. Ben de santim santim takip ediyorum. Yarın (bugün) saat 10.00’da Şehircilik Bakanlığı’na gideceğim ve itirazımı yapacağım. Hukuksal zeminde İstanbul halkının bu ihanete uğramasına asla izin vermeyeceğiz” şeklinde yanıtladı. 

İBB, PLANLARA İTİRAZ EDECEK

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, bugün saat 10:00’da “Kanal İstanbul” planını için itiraz dilekçesini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na verecek.

‘YABANCIYA GİTMESİN’ DİYE ALMIŞTI

Arazilerle ilgili geçen ocak ayında Bakan Albayrak’a yönelttiğimiz soruları bir bakanlık yetkilisi cevaplamıştı. Albayrak’ın, araziyi 2012’de satın aldığını dile getiren yetkili, “Berat Bey’in babası Sadık Albayrak, 2003 yılında bu köyden arazi aldı. 2012’de arazinin yan tarafındaki arazi satışa çıktı. Yabancıya gitmemesi için de Berat Albayrak bu araziyi aldı. Kanal İstanbul’la bağdaştırmak zorlama olur. Kanal İstanbul’la bir ilgisi yok” diye konuşmuştu.

Berat Albayrak'tan Kanal İstanbul güzergahında arazi aldığı iddialarına yanıt!