Çukurova Balkon

Beykoz Belediyesi acil arama kurtarma timi kuruyor!

Beykoz Belediyesi acil arama kurtarma timi kuruyor! Beykoz Belediyesi acil arama kurtarma timi kuruyor!

Beykoz Belediyesi, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın 580 bin TL’lik hibe desteğiyle olası İstanbul depremi ve afetlerde ilk müdahaleyi yapacak 37 kişilik acil arama kurtarma timi kuruyor...


Kartal'ın hemen teslim en cazip sitesinde! 65 metrekare 299 bin TL!


İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından açılan “Afetlere Hazırlık Mali Destek Programı”na başvuruda bulunan Beykoz Belediyesi arama kurtarma timi kurmak üzere 580 bin TL hibe almaya hak kazandı. 

Bu hibeyle kurulacak olan “Beykoz Belediyesi Arama Kurtarma Birimi” ilçede tam donanımlı araç ve ekipmanlarıyla afetlerde ilk müdahaleyi yapacak, halka yönelik deprem bilinçlendirme faaliyetleri düzenleyecek. 

“Beykoz Belediyesi Arama Kurtarma Birimi”nin proje sözleşmesi İstanbul Kalkınma Ajansı’nın Yeşilköy’deki merkezinde Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek tarafından imzalandı. 


8 Ay İçinde Hazır  

Deprem, yangın, sel baskını gibi doğal afetlerde ilçe sakinlerine ilk müdahaleyi yapacak olan “Beykoz Belediyesi Arama Kurtarma Birimi”nin 8 ay içinde araç, ekipman ve gönüllüleriyle müdahaleye hazır hale gelecek. 

Birimin kurulması için sağlanan destekle öncelikli olarak tam teşekküllü arama-kurtarma aracı ve gerekli ekipmanlar alınacak, arama kurtarma faaliyetlerinde görev yapmak üzere ilçeden 37 gönüllü belirlenecek. 

Her mahalleyi temsilen bir gönüllü belirlenirken 12 kişi de belediye çalışanları arasından seçilecek. Belirlenen gönüllüler Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD)’da kapsamlı bir eğitime tabi tutulacak. 

Merkezi Çavuşbaşı’nda 

Çavuşbaşı ek hizmet binasından kurulacak olan Beykoz Belediyesi Arama Kurtarma Birimi’ne Beykoz Belediyesi Başkan Yardımcısı Metin Torun başkanlık edecek ve birim eğitim ve tatbikat çalışmalarını burada yürütecek.   

Arama kurtarma birimiyle ilgili sözleşmeyi imzalayan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek: “Afetlere hazırlık konusunda mevcut kapasiteyi artırmak üzere yaptığımız başvurunun olumlu sonuçlanması bizleri memnun etti. Bu projeyle afetlerde ilk yardım çalışmalarını yürütecek donanımlı bir birim kurmayı hedefledik. Proje maliyetinin %90’ı Kalkınma Ajansı tarafından karşılanacak. Bu bizim için ayrı bir başarıdır, çünkü projemiz başvuru yapan ve yüksek oranda hibe alan nadir projeler arasında yer alıyor. Birim 8 ay gibi bir sürede afetlere müdahalede hazır hale gelecek. Şimdiden ilçemize hayırlı olsun” dedi.