Beylikdüzü–İncirli Metro Hattı inşaatı 2021'de başlayacak!

Beylikdüzü–İncirli Metro Hattı inşaatı 2021'de başlayacak!

İstanbul’da metrobüs hattını rahatlatacak olan metro hattı için İBB adım attı. İBB, Ulaştırma Bakanlığı’na devredilen İncirli-Sefaköy metrosunun, Beylikdüzü’ne kadar uzatılarak tek hat olacak şekilde bir an önce yapımına başlanması için belediyeye devrini talep etti...


Eski İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş; kapasitesinin çok üzerinde kullanılması sebebiyle aşırı yoğunluğun olduğu Beylikdüzü-Söğütlüçeşme metrobüs hattını rahatlatmak amacıyla 2012 yılında aynı güzergaha metro yapılması projesini gündeme taşımıştı.

Sözcü'den Özlem Güvemli'nin haberine göre; 2015'te yapılan protokollerle bu kapsamda planlanan Yenikapı-İncirli Metro hattı ve İncirli-Sefaköy Metro hattının yapım işleri Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'na devredildi. Sefaköy-Beylikdüzü arasındaki metro hattının yapım işi ise İBB'ye devredildi. Fakat bugüne dek metro hatlarının yapımı başlamadı. 

DAHA OLUMLU SONUÇ VERİR

İBB'nin yeni yönetimi görev başına geldiğinde yaptığı değerlendirmede, projelendirme çalışmaları devam eden Beylikdüzü-Sefaköy hattının uzatılarak Beylikdüzü-Sefaköy- İncirli şeklinde yapılmasının İstanbul ulaşımı ve kamu kaynaklarının verimli kullanılması açısından daha olumlu sonuçlar vereceği kanaatine vardı.

Beylikdüzü–İncirli Metro Hattı inşaatı 2021

ÖNEMLİ ÖLÇÜDE RAHATLATIR

Bunun üzerine İBB Raylı Sistemler Daire Başkanlığı, 13 Ağustos 2020'de Ulaştırma Bakanlığı'na başvuruda bulundu ve hattın uzatılması ve yapımının İBB'ye devredilmesi için protokol yapılmasını istedi. Talep yazısında, hattın uzatılması ile İncirli'de 3 raylı sistem hattı ile entegrasyon sağlanabileceği ve bakanlığın üstlendiği İncirli-Yenikapı metro hattı yapılana dek Avrupa yakasının ulaşımının önemli ölçüde rahatlayacağı ifade edildi. 

2021’DE BAŞLANACAK

Beylikdüzü-Sefaköy-İncirli Metro hattının; yolculuk değerleri, fizibilite etüdü, işletmesel senaryolar doğrultusunda kesintisiz ve yolcu aktarması olmadan tek bir hat olarak işletilmenin uygun olacağına dikkat çekildi. 

Bakanlığın da uygun görmesi halinde bu konuda 2015 tarihli protokole ek olarak yeni bir protokol yapılması talebinde bulunuldu. 

İBB'den edinilen bilgiye göre talebin uygun görülmesi halinde İncirli-Sefaköy-Beylikdüzü hattı ve bu hattan Esenyurt'a bir bağlantı hattının yapımına 2021'de başlanması hedefleniyor. 

Ümraniye-Göztepe Metro Hattı ne zaman açılacak?

Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı'nın ilk etabı Ekim sonunda açılıyor!