Bir milyon yabancı yatırım için Türkiye'yi seçti!

Bir milyon yabancı yatırım için Türkiye'yi seçti! Bir milyon yabancı yatırım için Türkiye'yi seçti!

GİGM Uyum ve İletişim Dairesi Başkan Vekili Ali Rıza Beşkat, "Sayıları 1 milyonu geçen ikamet izni sahibi dediğimiz düzenli göçle gelen savaş, zulüm gibi gerekçeleri olmadan ülkemize gelen insanlar bugün bizim topraklarımızda yaşamaktadır'' dedi.Göç İdaresi Genel Müdürlüğü (GİGM) Uyum ve İletişim Dairesi Başkan Vekili Ali Rıza Beşkat, Türkiye'ye savaş ve zulümden kaçan göçmenlerin yanında iş kurup, emekliliğini geçiren, ekonomiye katkı sağlamak için gelen insan sayısının 1 milyonu aştığını açıkladı.

Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; Kayseri'ye gelen Beşkat, göçün tarihin her döneminde yaşandığını söyledi. 

Türkiye'nin savaş ve zulümden kaçan insanlara tarih boyunca kucak açtıklarını söyleyen Beşkat, yakın dönemde savaşlarla beraber bu göçlerin artış gösterdiğini ifade etti.

Göçmenler ile ilgili çeşitli çalışmalar yapıldığını söyleyen Beşkant, şu ifadeleri kullandı: 
"3,6 milyon Suriyeli başta olmak üzere uluslararası ve geçici koruma adı altında bu kişiler bizimle yaşamaktadır. Bunun yanında sayıları 1 milyonu geçen ikamet izni sahibi dediğimiz düzenli göçle gelen, savaş, zulüm gibi gerekçeleri olmadan ülkemize gelen insanlar da bugün bizim topraklarımızda yaşamaktadır. Bu kişiler çalışıp, iş kurup, turizmle uğraşıp, bir kısmı emekliliğini burada geçiriyor, ekonomimize katkı sağlıyor. Bunun en önemli sebebi, ülkemiz sosyal ve ekonomik kalkınmada çok ciddi mesafeler katetti. Bölgesi ve civar ülkeleri için cazibe merkezi haline geldi. 2019 yılı itibariyle sayıları 1 milyonu aşan insan, ikamet izniyle Türkiye'de kalmaktadır."

"TÜRKİYE MÜLTECİYE EN ÇOK SAHİP ÇIKMIŞ ÜLKEDİR"

Türkiye'nin düzenli göç istatistiklerinin artış gösterdiğini söyleyen Beşkat, 2018 yılında 800 bin olan düzenli göç sayısının 1 milyona ulaştığını, önümüzdeki süreç boyunca bu sayının artış gösterdiğini ifade etti. Beşkat, Türkiye'nin dünyadaki göçmenlere sahip çıkma ile ilgili önemli işler yaptıklarını söyleyerek "Türkiye son yıllarda üst üste dünyada en çok mülteciye ev sahipliği yapan ülke konumundadır. Birleşmiş Milletler'ce de tasdik edilmiş bir şekilde son yıllarda Türkiye mülteciye en çok sahip çıkmış ülkedir." açıklamasında bulundu.