Bu ay kiralar ne kadar artacak?

Bu ay kiralar ne kadar artacak?

Milyonlarca kiracı ve ev sahibi "Kira artışı ne kadar olacak?" sorunu merak ediyor. Tabloya bakıp mevcut kiranıza göre yeni kiranızı öğrenebilirsiniz...


Kira artışları Borçlar Kanunu’nun 344’üncü maddesine göre hesaplanıyor. Posta'da yer alan habere göre; kanun kapsamında; sözleşmede farklı bir karar verilmedikçe konut kiraları 12 aylık ortalama Üretici Fiyat Endeksi’ne (ÜFE) göre yükseliyordu. Bu uygulama 18 Ocak 2019’da çıkan torba yasa ile değişmişti. Bu tarihten itibaren kira artışının ÜFE yerine 12 aylık ortalama Tüketici Fiyat Endeksi’ne (TÜFE) göre belirlenmesi hükme bağlandı. 

İş yeri için süre var

Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) dün enflasyon oranlarını açıkladı. Verilere göre; 12 aylık ortalama TÜFE yüzde 15.18 oldu. ÜFE’ye ayarlı artış sürseydi  kira artışı yüzde 17.56 olacaktı. İş yerlerinde enflasyona göre kira artışı uygulamasına 1 Temmuz 2020’de geçilecek. Bu tarihten sonra iş yeri kiraları için yenilenecek kontratlarda 12 aylık ortalama TÜFE'ye göre belirlenecek Ancak şu aşamada sözleşmede yazan hüküm ya da mülk sahibinin talebine göre değerlendirilecek.

Bu ay kiralar ne kadar artacak?

3 soruda kira artış oranı Ocak 2020!

2020 Ocak ayı kira artış oranları belli oldu!