2017 Haziran ayında kiralar ne kadar artacak?

2017 Haziran ayında kiralar ne kadar artacak?

Kira sözleşmesi Haziran ayında yenilenen kiracılara bu ay zam yapılacak. Kiracıya yapılacak zam oranı TÜİK tarafından açıklandı. Peki 2017 Haziran ayında kiralar ne kadar artacak? diyorsanız işte yanıtı...


Evini kiraya veren gayrimenkul sahipleri,  sözleşmelerinin yenilendiği her sene kiracısına zam yapma hakkına sahip oluyor. Ancak ev sahipleri kiracısına her istediği oranda zam yapamıyor.


Kira artış hesaplamalarında ÜFE oranlarından on iki aylık ortalamalar baz alınarak zam yapılıyor. Sözleşmesi bu ay içinde yenilenen kiracılara ne kadar zam yapılacağı belli oldu. TÜİK üretici fiyat endeksi verilerini açıkladı.


Buna göre yurt içi üretici fiyat endeksi aylık %0,52 arttı.Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2017 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre %0,52, bir önceki yılın Aralık ayına göre %7,74, bir önceki yılın aynı ayına göre %15,26 ve on iki aylık ortalamalara göre %9,02 artış gösterdi.


Yukarıda yer alan oranlardan oniki aylık ortalamalar baz alınarak meskendeki kiracıya zam yapılıyor. Buna göre bu ay kiracıya yüzde 9,02 oranında zam yapılacak.


Ev sahiplerinin Haziran 2017'de ne kadar zam yapacağını görmek ve hesaplamak için öncelikle TÜİK'in açıkladığı ÜFE oranlarına bakalım:


Örnek kira artış hesaplaması Haziran 2017

Mevcut kira bedeli 1000 lira olan bir kiracının yeni kira döneminde uygulanacak artışı hesaplayalım.


Mevcut kira: 1000 lira

Zam oranı: Yüzde 9,02

Zam bedeli: 90,2 lira

Zamlı kira bedeli: 1090,2 liraÖzge ÖZDEMİR/Emlakkulisi.com