2017 Kasım ayında kiralar ne kadar artacak?

2017 Kasım ayında kiralar ne kadar artacak?

Konut ve işyeri kiralamalarında Kasım ayı içerisinde kira söleşmesi yenilenen kiracılara yapılacak zam belli oldu. Peki, 2017 Kasım ayında kiralar ne kadar artacak?


Türkiye İstatistik Kurumu, kira artış hesaplamalarında kullanılan enflasyon oranlarını açıkladı. Bilindiği üzere konut kira artış hesaplamalarında Üretici Fiyat Endeksi oranları kullanılıyor.

 

Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2017 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 1,71, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 11,66 bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17,28 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 14,47 artış gösterdi.

 

Peki, yukarıdaki oranlardan hangisi kullanılarak zam yapılacak? 2017 Kasım ayında kiralar ne kadar artacak?

 

Kira artış hesaplamalarının ÜFE oranında yapılması gerektiği Borçlar Kanunu kapsamında açıklanıyor. Ancak hangi ÜFE oranının kullanılarak zam yapılacağı kanunda net bir şekilde belirtilmiyor.

 

Buna karşın Yargıtay tarafından alınan karara göre, zam hesaplamalarının on iki aylık veriler baz alınarak yapılması gerektiği belirtiliyor. Buna göre 2017 Kasım ayında kiracıya ne kadar zam yapılacağını hesaplayalım:

 

Kasım ayı kira artış oranı: yüzde 14,47

 

Örnek hesaplama


Kira bedeli 1000 lira olan bir kiracının yeni dönem kira bedelini hesaplayalım. Kira zam oranı yüzde 14,47 olduğuna göre kiracıya yapılacak zam miktarı 144,7 lira oluyor. Böylece toplam ödenmesi gereken aylık kira bedeli 1144,7 lira olarak hesaplanıyor.


TEFE TÜFE oranları Kasım 2017!Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com