09 / 12 / 2022

Bu fırsat kaçmaz! Son gün 1 Şubat!

Bu fırsat kaçmaz! Son gün 1 Şubat!

Şubat ayının yaklaşmasıyla birlikte vergi borcu yapılandırma başvuruları ile ilgili detaylar araştırılıyor. Peki vergi borcu yapılandırma başvuruları son gün ne zaman? Emlak vergisi yapılandırılıyor mu? Emlak vergisi yapılandırma başvuruları için son gün ne zaman?Gelir, kurumlar, KDV, ÖTV, MTV, gümrük vergileri, emlak, çevre temizlik vergileri, ceza ve gecikme faizleri, prim borçları, köprü ve trafik cezaları, öğrenim kredisi borcu, kamunun kira alacakları, TOBB-TESK-Barolar Birliği aidatları, çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatifleri'ne olan borçları ile orman köylülerinin kredileri yapılandırma listesine alınmıştı.

Vergi borcu yapılandırma başvuruları milyonlarca vatandaşın merak ettiği konulardan. Sabah'ta yer alan habere göre; Şubat ayına kadar başvuruların alınacağı bilinirken Ocak'ın bitimine kısa süre kala İnteraktif Vergi Dairesi ve e devlet üzerinden işlemler hızlandı. Vatandaşın yükünü hafifleten bu kanunla birlikte KYK öğrenim kredisi, trafik cezaları, MTV, SGK, vergi borçları gibi birçok borc için 18 taksite varan fırsatlarla ödeme imkanı sunuluyor. Henüz başvuruda bulunmayan vatandaşlar, başvuru şartlarını araştırıyor.

Peki vergi borcu yapılandırma başvuruları son gün ne zaman? Emlak vergisi yapılandırma başvuruları için son gün ne zaman? Emlak vergisi yapılandırılıyor mu?

Bu fırsat kaçmaz! Son gün 1 Şubat!

VERGİ BORCU YAPILANDIRMA BAŞVURULARI SON GÜN NE ZAMAN?

Vergi borcu yapılandırma başvuruları son günlerde oldukça merak edilen konulardan. KYK, SGK, MTV borçları interaktif vergi dairesi ve e-devlet sistemi aracılığı ile alınıyor. Son açıklamaya göre, vergi borcu yapılandırma işlemi 31 Ocak'a uzatılmış bugün tatil gününe geldiği için de son başvuru tarihi 1 Şubat olarak belirlenmişti. 

Bu fırsat kaçmaz! Son gün 1 Şubat!

BAŞVURU SÜRESİ VE İLK TAKSİT ÖDEMESİ UZADI

Buna göre, daha önce 31 Aralık 2020 olan başvuru süresi ve ilk taksit süresi bir ay uzatıldı. Vergi yapılandırma borcu 1 Şubat tarihinde sona erecek. İlk taksit ödemeleri 28 Şubat 2021 tarihine denk gelirken, bu tarih tatile rastlaması sebebiyle 1 Mart 2021 olarak kabul edildi. İkinci taksit ödemeleri için 31 Mart 2021 son tarih olarak belirlendi.

7256 sayılı yapılandırma kanunu kapsamında yapılacak olan vergi borcu yapılandırma işlemleri ile ödemeler, 18 ay taksit ve toplam 36 ay vadede gerçekleştirilecek. 

Bu fırsat kaçmaz! Son gün 1 Şubat!

BORÇ YAPILANDIRMA BAŞVURUSU NASIL YAPILIYOR?

Mükellefler, vergi dairelerine gitmek yerine İnteraktif Vergi Dairesinden (www.ivd.gib.gov.tr) başvuruda bulunabilecek. Vatandaşlar, ev ya da ofislerinden, bilgisayar veya akıllı cep telefonları üzerinden vergi işlemlerini 7 gün 24 saat online olarak yapabilecek. Mükellefler, yine yapılandırma ödemelerini de online şekilde bu sistem üzerinden bitirebilecek. İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden başvurusu alınan mükellefler, belirlenen plana göre ödemelerini peşin veya taksitler halinde anlaşmalı bankaların kredi kartlarını kullanarak gerçekleştirebilecek. 

Kirada olan konut için emlak vergisi ödenir mi?

Bu şartları taşıyanlar emlak vergisinden muaf!
Geri Dön