Buca ve Karabağlar kentsel dönüşüm projesi onay aldı!

Buca ve Karabağlar kentsel dönüşüm projesi onay aldı! Buca ve Karabağlar kentsel dönüşüm projesi onay aldı!

İzmir Ticaret Odası, Karabağlar ve Buca Belediyesi'nin mobilyacılar bölgesi için planladığı kentsel dönüşüm projesi onay aldı. Böylece İzmir'in mobilya ve ev dekorasyonu başkenti olmasının önü açıldı...
Bakanlar Kurulu, Buca ve Karabağlar'da 4 mahallede 5 bin 377 binanın bulunduğu 1 milyon 918 bin metrekarelik alanı "Riskli Alan" ilan etti. Karar dünkü Resmi Gazete'de yayınlandı.  İzmir  Ticaret Odası (İTO), Karabağlar ve Buca Belediyesi ortaklığındaki mobilyacılar bölgesi olarak adlandırılan bölge için planlanan kentsel dönüşüm projesi böylece onay almış oldu. İşyerlerinin çoğunlukta olduğu bölgede uygulanacak olan kentsel dönüşüm Türkiye'de ilk örnek olacak. İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, "İzmir'in mobilya ve ev dekorasyonun başkenti olmasının önü açıldı" dedi. 


İzmir başkent olacak 

Karabağlar Osman Aksüner, Aşık Veysel ve Aydın mahalleleri ile Buca Seyhan Mahallesi sınırları içerisinde yer alan 1 milyon 918 bin metrekarelik alanın 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun uyarınca Riskli Alan ilan edilmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayınlandı. 

İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, kentsel dönüşüm yapılması amacıyla Mart ayı başında iki belediye ve Oda olarak protokol imzaladıktan sonra gerekli yasal düzenlemeler için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na başvurduklarını hatırlatarak, "Başta Çevre ve Şehircilik Bakanımız, Kentsel Dönüşüm Genel Müdürümüz ve İzmir Çevre ve Şehircilik Müdürlüğümüzün büyük katkısı, destekleri ve Bakanlığımızın ilgili tüm birimlerinin yoğun özverisi ile Resmi Gazete'de yayınlanan karar sayesinde kentsel dönüşüm süreci resmen başlamış oldu. Emeği geçen, destek veren herkese teşekkür ediyoruz" dedi. 

Demirtaş, prosedür gereği geçtiğimiz ay Narlıdere'deki kentsel dönüşüm alanı için Bakanlar Kurulu kararı alındığını, kısa süre içerisinde Bakanlık ile Karabağlar ve Buca Belediyeleri ile İTO arasında protokol imzalanarak, Bakanlık tarafından devir ve teslim yapılacağını söyledi. 

Demirtaş, söz konusu bölgede ağırlıklı olarak mobilya sektörüne yönelik işyerleri, imalathaneler bulunduğunu belirterek, "Odamızın misyonuna uygun olarak, ağırlıklı olarak üretim ve ticaret yapılan yerlerden oluşan bölgede kentsel dönüşüm yapacağız. Bu da Türkiye'de bir ilk ve örnek olacak" dedi. İzmir Ticaret Odası'na kayıtlı mobilyacı üyeler, bölgede yerleşik esnaf, imalatçılar, bölgede yaşayan konut sahipleri ile bölgesel toplantılara hemen başlayacaklarını belirten Demirtaş, onların isteklerini öğrenerek, anlaşarak, uzlaşarak planlama yapacaklarını söyledi. Demirtaş, "Bu kentsel dönüşüm ile İzmir ve Türkiye'nin en büyük mobilya ve ev dekorasyon bölgesine sahip olacağız. Bu altyapı olanağı ile İzmir Türkiye'nin mobilya ve ev dekorasyon başkenti olacak" dedi. 


Yeşildere yeşil olacak 

Kentsel dönüşüm yapılacak olan bölgenin merkezini oluşturan Yeşillik Caddesi'nin mobilya sektörü ağırlıklı bir yapıya sahip olduğunu ve ana cadde üzerinde mobilya, aydınlatma, zemin kaplama sektörlerine yönelik çok güzel mağazalar ve showroomlar olduğunu belirten Demirtaş, "Ama ana caddenin hemen arka kısmındaki binalarda yer alan mobilya, otomotiv, ev tekstili, makine, hırdavat, hurda, mermer, döşeme, metal işleri sektörlerine ait imalathane, toptan ve perakende satış birimleri son derece sağlıksız, modern kentleşmeden uzak şartlar altında faaliyet gösteriyorlar. Arka bölge yeteri kadar değerlenememekte ve adeta bir çöküntü bölgesi haline gelmiş durumda. Kentsel dönüşüm ile binlerce işyerinin olduğu bölgedeki bu görüntülere son vereceğiz" dedi. Demirtaş, "Yine Yeşillik Caddesi'nden sonra Buca'ya doğru olan bölümden geçen Yeşildere de yıllardır çok kötü kullanıldığı için şu anda bakılası bir durumda değil. En kısa sürede bu bölgenin de ismine yakışan şekilde "Yeşil dere" olması için planlamaları yapacağız" dedi.


Tatı ve Kürüm umutlu

Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı, ilçenin aldığı büyük göçler sebebiyle nüfus yoğunluğu ve alanı bakımından İzmir'in en büyük ilçelerinden birisi olduğunu anımsatarak "Buca'nın bu yoğunluğuna uygun bir ekonomik faaliyet bulunmuyor" dedi. Seyhan Mahallesi'ndeki konutların arasına sıkışmış mobilya sektörü başta olmak üzere diğer ticari faaliyetlerin burada yapılacak kentsel dönüşümle birlikte birer ekonomik sıçramaya zemin olacağına inandıklarını belirten Başkan Ercan Tatı, "Buradaki Kentsel Dönüşüm Planlarının onaylanması Buca açısından çok büyük bir değer ve öneme sahip. Buca'nın üç bölgesinde kentsel dönüşüm çalışmalarımız var. Bunun ilki olan ve İzmir Ticaret Odası ve bölgedeki sınır belediyemiz Karabağlar Belediyesi ile birlikte yapılacak çalışmanın ilçemize olduğu kadar kent istihdamına ve ekonomik gelişmesine büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum. Burası önemli bir mobilya merkezi olacak" dedi.

Karabağlar Belediye Başkanı Sıtkı Kürüm, Bakanlar Kurulu'ndan çıkan kararın da çok olumlu ve kendileri için sevindirici olduğunu söyledi. Başkan Kürüm, "Bu karar ile yapılacak kentsel dönüşüm ile hayal ettiğimiz ve hedeflediğimiz projeleri gerçekleştirme imkanımız olacak. Bölgedeki parsel sahiplerinin de mağdur olmayacak bir karar çıkmış oldu, hiçbir hak sahibini mağdur etmeyeceğiz. Karabağlar'ın çehresi değişecek" diye konuştu.


Yeni Asır Gazetesi