05 / 07 / 2022

Bülent Arınç: Müteahhitlerimiz Ortadoğu'da 69 milyar dolarlık proje yaptı!

Bülent Arınç: Müteahhitlerimiz Ortadoğu'da 69 milyar dolarlık proje yaptı!

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Four Seasons Hotel Bosphorus'da, "Sürdürülebilir Küresel Rekabette Ortadoğu ve Kuzey Afrika" başlığıyla düzenlenen 4. Boğaziçi Zirvesi'nin açılış yemeğinde konuşma yaptı...
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç,  Four Seasons Hotel Bosphorus'da, Cumhurbaşkanlığı himayesinde Uluslararası İşbirliği Platformu (UİP) tarafından Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ev sahipliğinde "Sürdürülebilir Küresel Rekabette Ortadoğu ve Kuzey Afrika" başlığıyla düzenlenen 4. Boğaziçi Zirvesi'nin açılış yemeğinde konuşma yaptı.


Türkiye olarak Orta Doğu ve Kuzey Afrika ile ticari ilişkileri geliştirmek adına önemli adımlar attıklarını ifade eden Arınç, şunları kaydetti: 


"Stratejiler belirledik, temsilciliklerimizi artırdık, Serbest Ticaret Anlaşmaları imzaladık, bölgesel iş birliği örgütleriyle ilişkilerimizi geliştirdik. Bunun neticesinde, son 10 yılda ortalama yüzde 5 büyüme sağlayan Kuzey Afrika ve Orta Doğu bölgesi ülkelerinin Türkiye’yle ticaretinde kayda değer gelişmeler sağladık. Orta Doğu bölgesiyle ticaret hacmimiz 2002 yılında 4.7 milyar dolar iken, 2012 yılı sonunda kat kat fazlalaşmıştır. 


Müteahhitlerimizin bölgede üstlendikleri projelerin tutarı 2002'de sadece 790 milyon dolar iken, sadece 2012 yılında bölgede 10,5 milyar dolarlık projeleri tamamlamışlardır. 2012'ye kadar müteahhitlerimizin bölgede üstlendikleri projelerin toplam bedeli, 69 milyar doları bulmuştur. Bu zaman zarfında, Orta Doğu ülkelerinin ülkemizdeki yatırımları, 10 yıl önce sadece 5 milyon dolar iken, son 10 yılda bu ülkelerden gelen yatırımların 9 milyar doları aşması, karşılıklı güveni ve ekonomik dinamizmi gösteren bir unsurdur. Afrika ile 2002 yılında, 4 milyar dolar olan ticaret hacmimiz 2012 yılında 23 milyar dolara yükselmiştir. 2012 yılı itibariyle Afrika'daki Türk yatırımları 6 milyar dolara ulaşmış; müteahhitlik projelerinin değeri ise 45 milyar doları bulmuştur. Bu rakamlar çarpıcıdır ve sevindiricidir. Ancak yine de potansiyelimizin çok altındadır. Zira tüm olumlu gelişmelere karşın özellikle Orta Doğu ve Kuzey Afrika denildiğinde çatışmalar ve krizler ön plana çıkmakta, bu durum da bölgenin gelişmesini engellemektedir."


- Marmaray'ın hizmete açılması


"Londra'yı Pekin'e bağlayan Marmaray'ın hizmete açılması, ulaşım kanallarını güçlendiren yeni bir adım olmuştur" diyerek, bu noktada ibretlik bir veriyi de paylaşmak istediğini ifade eden Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü:


"Asya-Avrupa taşımacılık trafiğinde, tarihi İpek Yolu'nun payı sadece yüzde 1'dir. Ürünlerin yüzde 80'i deniz yoluyla taşınmaktadır. Deniz taşımacılığı alanında da bölge ülkelerinin işletmecilerinin payı mutlaka artmalıdır. Türkiye gemi ve bot yapımında, dünyada yedinci konumdadır. Ancak dünya ticaretinde coğrafi açıdan merkezi konumda olan bölgemizin, deniz ulaşımı açısından daha fazla iş birliğine ihtiyacı vardır." 


Arınç, demiryolu konusunda ise Marmaray'ın sağlayacağı ivmenin Kars-Tiflis-Bakü demiryolu ve hızlı tren hatlarının devreye girmesiyle pekiştirileceğini belirterek, böylece tarihi İpek Yolu'nun yeniden canlandırılmasına katkı sağlanacağını söyledi. 


Bu hususta tüm bölge ülkelerine büyük görevler düştüğüne vurgu yapan Arınç, siyasi düzeyde sağlanan temaslar, karşılıklı ziyaretler ve iş birliği anlaşmalarının bunun alt yapısını sağlayacağını dile getirdi. 


Arınç, asıl somut işlerin iş adamlarına düştüğünü anlatarak, "Biz iş adamlarının önünü açıyoruz. Gerisini iş adamlarından ve iş kadınlarından bekliyoruz" ifadelerini kullandı. 


 - Zirvede ele alınacak konular 


Başbakan Yardımcısı Arınç, zirvede ele alınacak konu başlıklarına baktığında önemli bulduğu birçok hususun tartışılacak olmasını memnuniyetle gördüğünü belirtti. 


Bu bağlamda, müteahhitlik hizmetlerinin hem hizmet sektörü hem de ekonomik ve sosyal kalkınma açısından büyük önem taşıdığını söyleyen Arınç, şöyle devam etti:


"Türk müteahhitlik sektörünün Çin'den sonra dünyada ikinci sırada yer aldığını memnuniyetle ifade ederken, bu hizmetlerin büyük ölçüde Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta Asya ve Balkanlar'da yürütülmekte olması da bu konudaki karşılıklı bağımlılığımızı ve ilişkilerimizi göstermesi adına sevindiricidir. Diğer oturumlardan birinde kadın girişimciliğinin konuşulacak olmasını da çok önemsiyorum. Bölgemize yönelik ön yargıların kırılmasının, kadınımızın sosyal ve ekonomik hayatta artan ağırlığını göstermenin ve teşvik etmenin, hepimize düşen bir sorumluluk olduğuna inanıyorum." 


Arınç, tarım ve gıda gibi hayati önemde olan bir konunun da ele alınacak olmasını önemli bulduğunu bildirerek, gıda güvenliğinin çağın önemli bir meydan okuması olarak ortaya çıktığına vurgu yaptı. 


Bölgenin zengin tarım arazilerine sahip olmakla birlikte, hala bazı sıkıntılar yaşadığını dile getiren Arınç, şunları kaydetti:


"Bu bağlamda, teknolojik imkanların daha fazla kullanılmasına, arazilerin verimli bir şekilde değerlendirilmesine ve iş birliğine daha fazla ihtiyaç duyduğumuz ortadadır. 4. Boğaziçi Zirvesi'nin Türkiye ile bölge ülkeleri arasında yeni iş birliği imkanlarını ve fırsatlarını ortaya çıkarmasını diliyorum. Zirvenin himayesini üstlenen sayın Cumhurbaşkanımıza saygılarımı ve teşekkürlerimi sunuyor, yoğun bir programı düzenleyen ve üst düzey katılımcıların iştirakini temin eden Uluslararası İşbirliği Platformu ile Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı'na tebriklerimi ve başarı dileklerimi iletiyorum."


AA