31 / 01 / 2023

Bunu yapan yandı! Hem satıcı hem alıcı ödeyecek!

Bunu yapan yandı! Hem satıcı hem alıcı ödeyecek!

İnternet alışverişinde son dakika gelişmesi. İnternetten alışveriş yapanlar dikkat. Milyonlarca vatandaşı ilgilendiriyor. Artık değişiyor!E-ticarette tekelleşmenin önüne geçilmesini maksadıyla elektronik ticaretin düzenlenmesi hakkında kanununda değişiklikler yapan yasa Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan yasay göre; e-ticarette meydana gelen haksız ticari uygulamalara mani olunacak. Hizmet sağlayıcılar tarafından satıcılara yapılacak ödemelerle ilgili süreler kısaltılacak. Herhangi bir hizmet verilmeden haksız bir şekilde satıcılardan ücret alınması önlenecek. Hizmet sağlayıcıların, kendisinin ya da ekonomik bütünlük içinde bulunduğu kişilerin markalarını taşıyan malları satışa sunması ya da satışına aracılık etmesinin önüne geçilecek. 

Yeni Tanımlar Eklendi

Kanuna, e-ticaret aracı hizmet sağlayıcının aracılık hizmeti sunduğu e-ticaret ortamına ilişkin belirliliğin sağlanması adına "e-ticaret pazar yeri" ve "e-ticaret ortamı" tanımları da ilave edilecek.

Net işlem hacmi 10 milyar TL ve üzeri olan elektronik ticaret aracı hizmet sağlayıcılara getirilen yükümlülükler kapsamında; elektronik ticaret aracı hizmet sağlayıcıları lisanslandırılacak. Hizmet sağlayıcıların elde ettiği verileri kullanarak bünyesindeki satıcılarla haksız rekabet etmesi engellenecek. Satıcılar, kendilerine ait verileri diledikleri zaman diğer e-ticaret pazar yerlerine taşıyabilecek. Birden fazla e-ticaret ortamında faaliyet gösterilmesi halinde bu ortamlar arasında erişim imkanı sunulmayacak. Bağımsız denetim kuruluşunca hazırlanan denetim raporu, Ticaret Bakanlığı'na sunulacak.

Bunu yapan yandı! Hem satıcı hem alıcı ödeyecek!

RAKİPLERİ DIŞLAYICI REKLAM VE İNDİRİM FAALİYETLERİ ENGELLENECEK

Net işlem hacmi 30 milyar TL ve işlem sayısı 100 binin üzerindeki e-ticaret hizmet sağlayıcılarıyla ilgili, hizmet sağlayıcıların pazar yerlerinin piyasadaki rakipleri dışlayıcı şekilde reklam ve indirim faaliyetlerinde bulunması önlenecek. Hizmet sağlayıcının, satıcıların alternatif kanallardan aynı ya da farklı fiyattan mal veya hizmet sunulmasını ya da reklam yapılmasını kısıtlaması engellenecek. Herhangi bir kişiden mal veya hizmet teminine zorlamasının önüne geçilecek.

Net işlem hacmi 60 milyar TL ve işlem sayısı 100 binin üzerinde olan elektronik ticaret aracı hizmet sağlayıcıların ise pazar yerlerinde gerçekleştirdikleri cüzdan benzeri elektronik para faaliyetlerine ilişkin sınırlamalar getirilecek. Elektronik ticaret aracı hizmet sağlayıcılarının pazar yerlerindeki satışlar ile satıcı olarak yaptıkları satışlar ve fiziki satışları hariç olmak üzere kargoculuk faaliyetleri kısıtlanacak. Mal veya hizmet ilanlarının yayımlanmasına elektronik ortam sağlaması halinde, aynı ortamda mal veya hizmet teminine yönelik sözleşme yapılmasına ya da sipariş verilmesine imkan sağlanması engellenecek.

Uymayana büyük cezalar
Geri Dön