Bursa Bey Sarayı'nda restorasyon çalışmaları başlatılacak!

Bursa Bey Sarayı'nda restorasyon çalışmaları başlatılacak! Bursa Bey Sarayı'nda restorasyon çalışmaları başlatılacak!

Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Recep Altepe, Genelkurmay Başkanlığı’ndan gelecek ‘tahliye’ haberinin ardından Bey Sarayı’yla ilgili restorasyon ve rekonstrüksiyon çalışmalarına başlayacaklarını söyledi.


Büyükşehir Belediyesi’nin mart ayı olağan meclis toplantısı yapıldı.  Ankara  Yolu’ndaki yeni Büyükşehir Belediyesi binasında yapılan toplantıda Tophane bölgesinde askeri kışla içerisinde yer alan ve Fatih Sultan Mehmet Han’ın doğduğu ev olarak da bilinen Bey Sarayı ve Ankara saldırısında hayatını kaybeden vatandaşlar gündeme geldi.


Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, geçen hafta Genelkurmay Karargahı’nda yaptığı temaslar hakkında meclis üyelerini bilgilendirdi. Sıcak bir atmosferde gerçekleşen görüşmelerde Bey Sarayı’nın da konuşulduğunu ifade eden Başkan Altepe, Ankara’dan gelecek ‘tahliye’ kararının ardından çalışmalara hemen başlayacaklarını duyurdu. Önümüzdeki günlerde konuya ilişkin görüşmeleri yine yapacaklarını, durumu netleştirmek için Ankara’da karargah kuracaklarını belirten Başkan Altepe, “Değişik alternatifleri konuştuk. ‘Bir an önce değerlendireceğiz” dediler. Önümüzdeki günlerde ilgili komutanlarla yine görüşeceğiz” dedi.


Bey Sarayı’nın Bursa açısından büyük önemi bulunduğunu, Fatih Sultan Mehmet Han’ın doğduğu ev olarak da bilinen yapının cazibe merkezi olacağını kaydeden Başkan Altepe, “Orası şehrin kimliği olarak da gösterilebilecek bir saray. Bursa bir tarih başkenti ise bu tür binaların ortaya çıkması gerekiyor. Biz her türlü fedakarlığa hazırız. Bunu karargaha da ilettik. Gerekirse saray üzerinde bulunan orduevini çok daha fazla genişleterek gösterdikleri bir alana, mesela Çekirge’nin altında levazımın bulunduğu yere yapmaya hazırız. Bu konuda haber bekliyoruz” diye konuştu.


Başkan Altepe ve meclis üyeleri, toplantının başlangıcında Ankara’daki menfur terör saldırısında hayatlarını kaybeden vatandaşlarımız için saygı duruşunda bulundu.


Meclis toplantısında Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Dairesi Başkanlığı’nın İznik’te alan başkanlığı oluşturulmasıyla ilgili yazısı da görüşüldü. Maddenin tartışılması sırasında söz alan Başkan Altepe, aynen Bursa’da olduğu gibi İznik’te de tarihi ve kültürel miras çalışmalarının daha düzenli yürütülmesi için alan başkanlığı kurulacağını açıkladı. Altepe’nin açıklamasının ardından bu teklif oy birliğiyle kabul edildi.Olay Gazetesi