Bursa Emek-YHT Gar-Şehir Hastanesi Metro Hattı'nın temeli atıldı!

Bursa Emek-YHT Gar-Şehir Hastanesi Metro Hattı'nın temeli atıldı!

Bursa'da hayata geçirilen Emek-YHT Gar-Şehir Hastanesi Metro Hattı'nın temel atma töreni bugün gerçekleşti. Törene Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismaloğlu katılım sağladı. 


Bursa Emek-YHT Gar-Şehir Hastanesi Metro Hattı temel atma töreni bugün Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun katılımı ile gerçekleşti. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Bakan Karaismailoğlu törende Bursa'da ve Türkiye'de yapılan metro yatırımlarına yönelik açıklamalarda bulundu. 

Bakan Karaismailoğlu, 1953 yılında çıkarılan bir yasayla Bursa-Mudanya hattının kapatılmasından yıllar sonra Bursa'yı demir yolu konforu ve hızı ile yeniden buluşturduklarını söyledi.

Ankara-İstanbul YHT hattına bağlantılı olarak Bursa-Yenişehir-Osmaneli arasında hızlı tren hattı inşa ettiklerini söyleyen Adil Karaismailoğlu, "Şu anda, 106 kilometre uzunluğundaki Bursa-Yenişehir-Osmaneli arasında iki kesim halinde yapım çalışmalarımız devam ediyor. 56 kilometre uzunluğundaki ilk kesim olan Bursa-Gölbaşı-Yenişehir hattında altyapı çalışmalarında yüzde 74,8 fiziki ilerleme sağladık. 50 kilometre uzunluğundaki Yenişehir-Osmaneli'nin arasında da çalışmalara başlıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Karaismailoğlu, büyükşehirlerde halkın metro konforundan yararlanmakta ve bakanlıkları tarafından hayata geçirilen yeni projelerle, şehir içi metro hatlarının kapsamının sürekli olarak genişletildiğini aktararak şunları söyledi: 

"İstanbul Başakşehir'de Çam ve Sakura hastanesine ulaşımı sağlayacak 6 kilometrelik metroyu, Kayseri'de şehir hastanesine ulaşımı sağlayacak 7 kilometrelik tramvayı, Kocaeli'de şehir hastanesine erişim sağlayacak 3 kilometrelik tramvayı ve bugün burada Bursa Şehir Hastanesine vatandaşımızın ulaşmasını sağlayacak 6 kilometrelik metroyu inşa etmeyi bize nasip eden Allah'a şükürler olsun. Bugün Emek-YHT Gar-Şehir Hastanesi Metro Hattı ile bu dev ulaşım yatırımlarına bir yenisini daha ekliyoruz. Bursa'mızda 4 istasyonla hizmet verecek, 6 kilometre uzunluğundaki Emek-YHT Gar-Şehir Hastanesi Metro Hattı ile yeni bir başlangıç daha yapıyoruz. Emek-YHT Gar-Şehir Hastanesi Metro Hattı yapımı, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile Bakanlığımız arasında 8 Haziran 2020'de imzalanan devir protokolü ile Bakanlığımızca devralınmıştır. Metro hattımız tamamlandığında Bursa'daki raylı sistem uzunluğu 46,7 kilometreden 52,7 kilometreye ulaşacaktır. Mevcutta işletmede olan Emek-Arabayatağı metro hattı yapacağımız uzatma ile Mudanya Bulvarını kat ederek YHT Gar ve nihayetinde şehir hastanesine ulaşacak ve Bursalı vatandaşlarımızın bu istikametlere ulaşmalarını kolaylaştıracaktır."

Bursa Emek-YHT Gar-Şehir Hastanesi Metro Hattı

Proje kapsamında, 140 bin metrekare alan üzerinde metro depo bakım ve parklanma tesisi de inşa edileceğini söyleyen Karaismailoğlu, "Bu yeni tesis, şehrin tüm metro araç filosunun bakım-tamir ve parklanma ihtiyacına da hizmet edecektir. Hattımız aç-kapa yöntemiyle inşa edilecek, bittiğinde caddelerin altından geçen ve yüzeyde alan işgal etmeyen bir sistem olarak çalışacaktır. 2023 yılı içinde tamamlanmasını hedeflediğimiz Emek-YHT Gar-Şehir Hastanesi Metro Hattı’mız faaliyete geçtiğinde çok büyük maddi kazanımlar da sağlayacak. 2023-2050 yılları arasındaki 27 yıllık projeksiyonda zamandan 796,66 milyon dolar, karayolu bakım ve işletmesinden 58 milyon dolar, önlenecek kazalardan 1,17 milyon dolar, hava kirliliği, iklim değişikliği, gürültü, doğa ve yeşil arazi maliyeti, biyolojik çeşitlilik, toprak ve su kirliliği gibi dışsal faydalardan 15,64 milyon dolar olmak üzere toplam ekonomik kazancımız 871,47 milyon dolar olacak" ifadelerine yer verdi.

Proje ile karbondioksit salımının 235,13 ton azalacağını ve Bursa'nın rahat bir nefes alacağını belirten Karaismailoğlu, emeği geçenlere teşekkürlerini iletti. Bakan Karaismailoğlu, daha sonra ilgililerle butona basarak metro hattının temelini attı.

"Trafiği aksatmadan inşa edebilmek için gerekli tedbirleri geliştirdik" 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürü Yalçın Eyigün de Bursa'nın raylı sistem ağının büyüdüğüne dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"Emek-Şehir Hastanesi Hattı Projemizde 6 kilometrelik güzergah, 4 delme, aç-kapa tünel, istasyon ve bir depo sahası bulunuyor. Depo sahası, 140 dönüm arazide kurulu ve 29 set treni bakacak servis, tamir yapacak ve parklayacak özelliğe sahip. Böylelikle tüm Bursa metro filosuna hizmet verecek yeni bir teknik üs kurmuş olacağız. İstasyonlarımızın tümü aç-kapa istasyon biçiminde, 120 metre uzunluğunda platforma sahip ve derinlikleri 16,5-22 metre arasında değişiyor. Proje kapsamında toplam 15 bin metrekare istasyon inşaatı, 1 milyon 700 bin metreküp kazı, 44 bin ton demir imalatı yapacağız ve 700 bin metreküp beton dökeceğiz, 38 bin metre ray montajlayacağız."

 Bursa Emek-YHT Gar-Şehir Hastanesi Metro Hattı

İnşaat çalışmaları boyunca vatandaşlara rahatsızlık vermemek için "İnşaat Sürecimizin Optimizasyonu" adında bir çalışma yaptıklarını anlatan Eyigün, "17 metre genişliğe oturan raylı sistem aksını özellikle Mudanya yolu bulvarında trafiği aksatmadan inşa edebilmek için gerekli tedbirleri geliştirdik. 2 çarpı 2 trafik akışını sağlayacak şekilde hızlı bir mobilizasyon ve inşaat yöntemiyle bu işi minimum rahatsızlık vererek hızlıca tamamlamış olacağız." ifadelerini kullandı.

Vali Yakup Canbolat da Bursa'da 2003 yılından beri kamu kurum ve kuruluşlarınca 2 bin 422 projenin programlandığını, bu projelerin toplam tutarının 20 milyar liraya yakın olduğunu dile getirerek, bu tutarın neredeyse yarısının ulaştırma ve altyapı yatırımları için kullanıldığını belirtti.

Bursa Emek-YHT Gar-Şehir Hastanesi Metro Hattı

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da ulaşım alanında hazırladıkları "Acil Eylem Planı" doğrultusunda özenli çalışmalar gerçekleştirdiklerini, 6,1 kilometre uzunluğundaki Emek-Şehir Hastanesi Hattı'nın ulaşımda büyük kolaylık sağlayacağını kaydetti.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Efkan Ala, "Salgın süreci, insanlığın yüzyılda bir karşılaştığı büyük bir problem. Onun için elbette biz, problemleri göreceğiz, talepleri alacağız, aktaracağız. Oralarda vatandaşın, esnafın, tüccarın, üretenin lehine kararlar alınmasına katkıda bulunacağız. Çözümleri birlikte çoğaltacağız, problemleri birlikte azaltacağız." dedi.

Ala, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun da katıldığı "Bursa Emek-YHT Gar-Şehir Hastanesi Metro Hattı Temel Atma Töreni'nde, nereye gittiyse birinci mesele olarak vatandaşlarla Bursa'nın ulaşım sorununu konuştuklarını söyledi.

Bursa Emek-YHT Gar-Şehir Hastanesi Metro Hattı

Bursa'nın üreten bir kent olduğunu belirten Ala, "Bursa, 15 milyar dolarları aşan ihracatı, 25 milyar dolarları aşan ticaret hacmi itibarıyla dünyada birçok ülkeyi geride bırakan bir ticari hacme sahip. Bir yerde üretim varsa ulaşım şarttır. Biz de vatandaşlara bu meseleyi çözeceğimize dair sözler verdik." diye konuştu.

Kentin ulaşımla ilgili konularını her seferinde merkezi idareye bildirdiklerini anlatan Ala, "Cumhurbaşkanımız da ne zaman Bursa'ya ilişkin bir sorunu aktarsak mutlaka o an ilgili kişileri, kurumları talimatlandırmıştır." ifadesini kullandı.

Ala, Türkiye'nin G20 ülkeleri arasında pozitif büyüyen, negatif büyümesi olmayan iki ülkeden biri olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Bu kadar büyük sıkıntılar yaşanırken bu başarıyı elde etmede Bursa'nın katkısı çok büyüktür. İhracatını sürekli artıran bir şehir olarak biz de Bursalılarla ne kadar gurur duysak azdır. Bu alanlardaki faaliyetleri yürütürken aynı zamanda pandemi tedbirleri dolayısıyla iş yapan kardeşlerimizin, esnafımızın durumlarının daha da iyiye gidebilmesini sağlamak üzere onlarla da sürekli toplantılar yapıp iş birliği içinde olmaya gayret ediyoruz. Salgın süreci, insanlığın yüzyılda bir karşılaştığı büyük bir problem. Onun için elbette biz, problemleri göreceğiz, talepleri alacağız, aktaracağız. Oralarda vatandaşın, esnafın, tüccarın, üretenin lehine kararlar alınmasına katkıda bulunacağız. Çözümleri birlikte çoğaltacağız, problemleri birlikte azaltacağız.

Bu, birlikte çözüm arama dönemidir. Bütün dünya için böyle. Biz, böyle yaptığımız içindir ki Allah'a şükür, birçok ülke daha aşının birinci fazını bulamazken, bir aşı temin edemezken Türkiye, ikinci aşısını da temin etti. Böyle böyle, adım adım çok daha iyiye götürmeye çalışıyoruz Türkiye'yi."


Bursa Emek-Şehir Hastanesi Metro Hattı ihalesini Söğüt İnşaat kazandı!