Bursa İnegöl'e geleneksel Şavşat evi yapılacak!

Bursa İnegöl'e geleneksel Şavşat evi yapılacak!Bursa İnegöl'de yaşayan Artvin Şavşatlılar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği üyeleri dernek binalarını Şavşat evi konseptinde yapacaklarını açıkladılar. Dernek binası Şavşat kültürünü yaşatma amacı ile tamamen ahşaptan yapılacak.


Artvin Şavşatlılar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, İnegöl Kemalpaşa Mahallesi Hocaköy yolu Sokak üzerinden tamamen Şavşat kültürünü yansıtan ahşaptan bir dernek binası yaptıracak. 

Yıldırım Gazetesi'nde yer alan habere göre; binanın temel atma töreni  ilçe protokolü ve çok sayıda vatandaşın katılımı ile gerçekleşti. 

Temel atma töreninde konuşan dernek başkanı Durmuş Aydın, “Uzun yapılan tartışmalar neticesinde kendi dernek binamızı yapma kararı aldık. Yapılan kampanyalar sonucunda 600 metrekare arsamıza inşaatımıza başladık. Binanın en alt katında gençlerimizin folklor ve tiyatro faaliyetlerini yapacağı bir alan olacak. Birinci kat bizim normal lokalimiz olacak. Kadın kollarımızı oluşturmaya başladık. İkinci katta kadın kollarımızın çalışma alanı olacak. İnegöl’de yaşayan herkes ailesiyle gelip çok rahat bir şekilde vakit geçirebilecek. Çatı katımızda ise yönetim kurulumuzun odası, kadın kolları odası ve mescit olacak. İnegöl’de örneği olmayan, Şavşat evini İnegöl’e taşıdık. Beton binalardan binlerce var. Bizimkisi biraz farklı olacak. İnegöl’ün bir değeri olacak.” açıklamasını yaptı. 

Belediye Başkanı Alper Taban “Her ne kadar gecikmişte olsa güzel bir eserin ilerlediğini görmek mutluluk verici. İnegöl’de çok sayıda STK ve dernek var. Bizlerden talepleri var. Ben Şavşatlılar Derneği başkanı ve geçmiş başkanlarına çok teşekkür ediyorum. Gerçekten taşın altına sadece elini kolunu değil gövdesini de koydular.  Gittiler tapusunu satın aldılar, daha sonra gelişmeler kendiliğinden doğaçlama gelişti. Burada şunu anlatmaya çalışıyorum,  gerçekten derneklerimizi önemsiyoruz karşılıklı imece usulü olmasını önemsiyor. Milletin bize vermiş olduğu parasını en güzel şekilde yine millete döndürüyoruz ve bunu da bir adalet duygusu ile yapıyoruz. Buradaki modelleme bizimde kurumumuzun elini rahatlatıyor. ” ifadelerini kullandı. 

Kaymakam Şükrü Görücü ise şunları söyledi: "Biz hepimiz Türkiye sevdalısı ve Türkiyeliyiz. Bu organizasyonda emeği geçen herkesi tebrik ediyorum ve teşekkür ediyorum. İnegöl mutlu ise biz mutluyuz. İnegöl’deki tüm kurumlar hep birlikte hareket ediyor."