29 / 05 / 2022

Bursa Yıldırım 304 kaçak yapı yıkıldı!

Bursa Yıldırım 304 kaçak yapı yıkıldı!

Yıldırım'ı çarpık yapılaşmadan kurtaran Yıldırım Belediyesi, 2014 yılından itibaren 304 adet kaçak yapıyı yıktı.
Kentsel dönüşüm çalışmaları ile ilçenin yüzde 33’ünü yeniden planlayarak Yıldırım’ı çarpık yapılaşmayla anılmayan, modern şehir kimliğine kavuşturan Yıldırım Belediyesi, diğer yandan da kaçak yapılaşma ile mücadelesini sürdürüyor. Yıldırım Belediyesi'nde yer alan habere göre, gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında Yıldırım Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü ekipleri 2014 yılının mart ayından itibaren ruhsatsız ve ruhsata aykırı olduğu tespit edilen 308 yapı hakkında yıkım işlemleri gerçekleştirerek kaçak yapılaşma ile mücadelede etti. Kaçak yapılaşmanın kanuna aykırı oluşunun yanı sıra kullanılan malzeme kalitesizinin vatandaşların can güvenliğini tehdit etmesi ve plansız yapılaşmaya neden olması nedeniye Yıldırım Belediyesi ilçede bu gibi yapıların şehrin gelecek hedeflerinin önüne çıkmasına izin vermiyor.

 

DEPREM GERÇEĞİ HATIRLATMASI

 

Yıldırım’a güvenli ve modern bir çehre kazandırırken kaçak yapılaşmayla mücadelenin devam edeceğini dile getiren Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, “İlçemizde kaçak yapılaşma sonucunda yaşadığımız sıkıntılar ortada. Daha sağlıklı, güvenli ve modern Yıldırım’ı inşa ederken kaçak yapıların yolumuza çıkarak hedefimize ulaşmamızı engellemelerine izin vermeyeceğiz. Deprem gerçeğini göz önünde tutarak önlemlerimizi almak zorundayız. İnsanlarımızın güvenilir olmayan evler inşa etmesine göz yumamayız. Güvenli konutlarda yaşamak vatandaşlarımızın temel haklarındandır. Bu anlayış doğrultusunda bir taraftan güvenli konutlar üretirken diğer taraftan da şehir estetiğine uygun modern bir Yıldırım inşa ediyoruz. Vatandaşlarımızdan temel isteğimiz bu konuda hassas olmaları ve göz göre göre ileride büyük acılar yaşanmaması adına kaçak inşaattan uzak durmalarıdır” dedi.

‘HEMŞEHRİLERİMİZ DUYARLI OLMALI’

Kaçak yapılaşma yüzünden vatandaşların sıkıntı yaşamasını istemediklerini de sözlerine ekleyen Başkan İsmail Hakkı Edebali, “Kaçak yapı konusunda aileler başta olmak üzere herkesin duyarlı olmasını istiyoruz. Kalitesiz ve eksik malzemelerle inşa edilen kaçak yapılar can güvenliğini tehdit ediyor. Vatandaşlarımız kaçak yapıların çocuklarımızın hayatını tehdit etmesine izin vermemeli. Kentsel dönüşüm hamlesi ile şehrimizin yarınlarını inşa ederken kaçak inşaat yaparak geleceğimizi karartmayalım” ifadelerini kullandı. İlçeyi daha güvenli, sağlıklı ve modern konutlarla donatmak için çalışmaların hızla devam ettiğini ifade eden Başkan Edebali, “Yıldırım’ı bulunduğu konumdan daha iyi bir noktaya getirmek, hemşehrilerimizin yaşamaktan mutluluk ve huzur duyacağı bir şehir oluşturmak için somut adımlar atmayı sürdürüyoruz” dedi.