17 / 08 / 2022

Bursa Yunuseli Havaalanı için geri sayım başladı!

Bursa Yunuseli Havaalanı için geri sayım başladı!

Yenişehir Havaalanı’nın açılmasının ardından 2001 yılında kapatılan Yunuseli Havaalanı’nın yeniden hava ulaşımına açılması için sürdürülen hummalı çalışmalarda sona gelindi.
Bursa’nın havacılık sektöründe de söz sahibi bir kent olması hedefiyle Bilim Teknoloji Merkezi bünyesinde havacılık ve uzay bölümü kurulması, üniversitede havacılıkla ilgili bir bölüm açılması ve yerli uçak üretimi konusunda yoğun mesai harcayan Büyükşehir Belediyesi, yaklaşık 6 yıldır sürdürdüğü Yunuseli Havaalanı’nın yeniden uçuşlara açılması çalışmalarında sona geldi. Yunuseli Havaalanı’nın hava ulaşımına açılması için önceki yıllarda imzalanan protokollerin çeşitli nedenlerle askıya alınmasına rağmen süreci ısrarla takip eden Büyükşehir Belediyesi, son olarak Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden gelen onayın ardından 1 Şubat’ta Yunuseli Havaalanı’ndan uçuşları başlatma kararı aldı. Böylelikle Yenişehir Havaalanı’nın açılmasının ardından 2001 yılında kapatılan ve bugüne kadar atıl halde duran Yunuseli Havaalanı yeniden aktif olarak kullanılmaya başlayacak. Gemlik – Haliç arasında sefer yapan ve karaya da inme özelliği bulunan Burulaş’a ait uçaklar, 1 Şubat Çarşamba gününden itibaren Yunuseli Havaalanı’ndan kalkıp, Haliç’e inecek.


Son hazırlıklar yapılıyor

Gemlik – Haliç arasında sefer yapan uçaklardan ikisi Yunuseli Havaalanı’ndaki yerini şimdiden alırken, alandaki son hazırlıklar da hummalı bir şekilde sürüyor. BUSKİ ekipleri altyapı çalışmalarını tamamlanırken, iç hatlar terminalindeki çalışmalar son aşamaya geldi. Alandaki asfaltlama çalışmaları da hızla sürerken, havaalanı 1 Şubat Çarşamba günü saat 14.00’da yapılacak ilk sefere hazır hale getirilecek. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de kurmaylarıyla birlikte Yunuseli Havaalanı’ndaki çalışmaları yerinde inceledi. Uçuş için tüm eksiklerin tamamlandığını ve son düzenlemelerin yapıldığını belirten Başkan Altepe, Gemlik’ten yapılan Haliç seferlerinin Çarşamba gününden itibaren Yunuseli Büyükşehir Havaalanı’ndan yapılacağını vurguladı.


Talep artıyor

Yaklaşık 1400 metre uzunluğundaki pist ile havaalanın küçük ve özel uçakların iniş ve kalkışına uygun olduğunu dile getiren Başkan Altepe, Burulaş’a ait karaya da inme özelliği bulunan 4 deniz uçağının artık Yunuseli’den kalkacağını söyledi. Yunuseli Havaalanı’na yoğun bir talep olduğunu dile getiren Başkan Altepe, “Şimdiden 60’a yakın uçak sahibi Yunuseli Havaaalanı kullanabilmek için başvuru yaptı. Yani önümüzdeki yıl Yunuseli Havaalanı 100’ün üzerinde uçağın iniş kalkış yaptığı bir merkez olacak. İlk etapta İstanbul Haliç seferleri, yaz aylarında da İzmir, Bodrum ve taleplere göre tatil bölgelerine uçuşlar buradan yapılacak. Her türlü sivil havacılık faaliyetleri burada gerçekleşecek. Bu aynı zamanda kent ekonomisine de önemli bir katkı sağlayacak. İş dünyası için alternatif bir ulaşım imkanı sağlanıyor. Hazırlıklarımız tamamlanmak üzere İç hatlar terminalimiz de bitmiş olacak. Yunuseli Büyükşehir Havaalanımız şimdiden Bursa’mıza hayırlı olsun” diye konuşytu.

Yunuseli – Haliç arasında hafta içi her gün karşılıklı iki sefer olarak yapılacak yolculuk 25 dakika sürecek. Uçak kalkış saatleri Yunuseli’den 08.45 ve 14.45, Haliç’ten de 09.45 ve 15.45 olacak.
Bursa Büyükşehir BelediyesiHaber Anadolu Ajansı'nda şöyle yer aldı;

Bursa'da Yenişehir Havaalanı'nın faaliyete geçmesinin  ardından, 2001 yılında kapatılan Yunuseli Havaalanı'nın yeniden hava ulaşımına  açılması için sürdürülen çalışmalarda sona gelindi. 


Bursa Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Başkan Recep  Altepe, 1 Şubat Çarşamba günü gerçekleşecek Bursa gemlik-İstanbul Haliç seferi  ile ulaşıma açılacak Yunuseli Havaalanı'ndaki son hazırlıkları yerinde inceledi.


Uçuş için tüm eksiklerin tamamlandığını ve son düzenlemelerin  yapıldığını belirten Altepe, Gemlik’ten yapılan Haliç seferlerinin, çarşamba  gününden itibaren Yunuseli Havaalanı'ndan gerçekleştirileceğini vurguladı.  Yaklaşık bin 400 metre uzunluğundaki pistin küçük ve özel uçakların iniş ve  kalkışına uygun olduğunu aktaran Altepe, BURULAŞ’a ait karaya da inme özelliği  bulunan 4 deniz uçağının artık Yunuseli’den kalkacağını bildirdi.


Yunuseli Havaalanı'na yoğun bir talep olduğunu kaydeden Altepe, şu  değerlendirmelerde bulundu:


''Şimdiden 60'a yakın uçak sahibi Yunuseli Havaalanı'nı kullanabilmek  için başvuru yaptı. Yani önümüzdeki yıl Yunuseli Havaalanı 100’ün üzerinde uçağın  iniş kalkış yaptığı bir merkez olacak. İlk etapta İstanbul Haliç seferleri, yaz  aylarında da İzmir, Bodrum ve taleplere göre tatil bölgelerine uçuşlar buradan  yapılacak. Her türlü Sivil Havacılık faaliyetleri burada gerçekleşecek. Bu, aynı  zamanda kent ekonomisine de önemli bir katkı sağlayacak. İş dünyası için  alternatif bir ulaşım imkanı sağlanıyor. Hazırlıklarımız tamamlanmak üzere. İç  hatlar terminalimiz de bitmiş olacak."


Yunuseli-Haliç arasında hafta içi her gün karşılıklı iki kez yapılacak  seferler 25 dakika sürecek. Uçak kalkış saatleri ise Yunuseli'den 08.45 ve 14.45,  Haliç’ten de 09.45 ve 15.45 olarak belirlendi.

 

AA