Bursa'da tarihi kilise satışa çıkarıldı!

Bursa'da tarihi kilise satışa çıkarıldı!

Bursa'da yer alan bir kilise, internet üzerinden 6 milyon 300 bin TL bedelle satışa sunuldu.


 

Bursa'da ismi ve adresi belirtilmeyen bir kilise, internet üzerinden 6 milyon 300 bin TL bedelle satışa sunuldu.

"Sahibidencom" adlı internet sitesinde "Bursa'da Kültür Sanat Merkezi/Müze/Otel Olabilecek Tarihi Kilise" başlığıyla yayınlanan ilanda, kilisenin satışı için 6 milyon 300 bin TL istendi.

"Ticari sırların ve kişisel verilerin korunması" gerekçesiyle temsili fotoğraflara yer verilen ilanda, kilisenin ismi ve yeri de yayınlanmadı.

Bursa

Gazete Duvar'ın haberine göre; ilanda, "Bursa bölgesinde yer alan ve özel mülkiyet statüsüne geçmiş tarihi kilise satışa sunulmuştur. Bölgede yasayan Ermeni nüfusu için inşa edilen kilise, mübadele sonrası nüfusun ayrılması nedeniyle özel mülkiyete geçmiştir ve 1923 yılından itibaren bir süre tütün deposu, ardından da dokuma fabrikası olarak kullanılmıştır. UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne giren bir bölge içerisinde, bilinen bir konumda yer aIan kilise, lokasyonu itibariyle turistik amaçla değerlendirilebilir" ifadeleri kullanıldı.

Mardin'in Artuklu ilçesindeki Mor Yuhanna Kilisesi de Ekim 2020 tarihinde satışa sunulmuştu. 7 milyon 250 bin lira satış bedeli istenen kilisenin ilanı, hala Sahibindencom adlı sitede yayında.

 

Mardin'de 1700 yıllık kilise 7.2 milyon TL'ye satışa çıkarıldı!