Bursalılar Uludağ'a yeni yılda teleferikle çıkacak!

Bursalılar Uludağ'a yeni yılda teleferikle çıkacak!Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kasım ayı meclis toplantısında çifte müjde verdi. Başkan Altepe, hem Bursa’nın simgesi teleferiğin, hem de BursaRay doğu etabı seferlerinin yıl başından sonra başlayacağını müjdeledi....


Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kasım ayı meclis toplantısında çifte müjde verdi. Başkan Altepe, hem Bursa’nın simgesi teleferiğin, hem de BursaRay doğu etabı seferlerinin yıl başından sonra başlayacağını müjdeledi.


Büyükşehir Belediye Meclisi’nin kasım ayı meclis toplantısı tarihi binada yapıldı. Aylık değerlendirmede bulunan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ulaşımla ilgili çifte müjde verdi. Teleferiğin yıl başından itibaren yolcu taşımaya başlayacağını açıklayan Başkan Altepe, 19 saniyede bir 8 kişinin Uludağ’a çıkabileceğini belirtti.


Altepe, ayrıca BursaRay doğu etabı seferlerinin yıl başından sonra start alacağını da söyledi. Doğu etabının ek 6 istasyonunda yüzey çalışmalarının tamamlandığını, alt yapıyla ilgili son rötuşların yapıldığını kaydeden Başkan Altepe, "Hedefimiz bu yıl başından sonra seferleri başlatmak. Arkadaşlar bu hedef doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor. İnşallah yıl başından sonra BursaRay'ın doğu etabını da devreye almış olacağız" dedi.


Toplantıda söz alan CHP Grup Sözcüsü Osman Ayradilli, “Paşa Çiftliği'ne sahip çıkılsın. Göz göre göre gitmesin. Burası şehrin akciğeri, markası ve yüzüdür” dedi.


Ayrıca midye denetimlerinin de yapılması gerektiğini ifade eden Ayradilli, Büyükşehir Belediyesi sosyal tesisleri arasında yer alan Mahfel’de boza olmamasından dert yandı. Altepe’nin, “Bozanın olmaması salep satışlarını patlattı” demesi herkesi güldürdü.


Paşa Çiftliği'nin imara açılması konusunda da açıklamalarda bulunan Başkan Altepe, böyle bir şeyin gerçekleşmesinin kesinlikle mümkün olmadığını söyledi. Paşa Çiftliği'nin imara açılacağı yönündeki tartışmalar başladıktan sonra ilgili bakanlık ve genel müdürlüğü aradıklarını, endişelerini ilettiklerini belirten Başkan Altepe, Bursa olarak böyle bir şeyi kesinlikle istemediklerini söyledi. Paşa Çiftliği'ne imar verilmesinin Bursa gündeminde bulunmadığını, bu konuyu gündeme getirmeyi kesinlikle düşünmediklerini ifade eden Altepe, "Biz bu konuda ikazlarımızı yaptık. Verilecek bütün mesajları verdik. Bunun karşılığının bulunmadığını, olamayacağını ifade ettik. Eğer aksi yönde bir karar çıkarsa gerekeni yaparız" diye konuştu.


Paşa Çiftliği'yle ilgili uyarıdan sonra bakanlık ya da genel müdürlük tarafından herhangi bir hareketliliğin yaşanmadığını kaydeden Başkan Altepe, "Bu sadece ilgili kamu birimlerinin değil bütün Bursalıların meselesi. Eğer böyle bir adım atılacaksa, atılacak olan bu adım Büyükşehir Belediye Meclisi'nce onaylanmalıdır" şeklinde konuştu.


Başkan Altepe, toplantıda, şehir içi tramvay hatlarında oluşan parklanma meselesinden de bahsetti. Şu anda tramvay hatlarının gidiş istikametinin hizmette olduğunu, ilerleyen günlerde geliş istikametlerinin de devreye alınacağını açıklayan Başkan Altepe sözlerini şöyle sürdürdü:


"Mesela şu anda Altıparmak hattında sadece çıkış var. Yarın iniş de olacak. Dolayısıyla parklanma imkanı bulunmayacak. Aynı durum, mevcut İncirli hattı ve diğer hatlar için de geçerli olacak. Bunun yerine uygun yerlere otoparklar inşa ederek, parklanma meselesini kökten halletmiş olacağız".


Meclis toplantısında, Filistin'in El-Halil şehriyle Bursa'nın kardeş olması da karara bağlandı. Oturumda ayrıca Panayır Mahallesi'nde konut, ticaret, park, spor, ilköğretim, belediye hizmet, trafo ve RMS-A alanları oluşturulmasına ilişkin uygulama imar planı değişikliği onaylandı.İha