Büyük ofisler küçülecek!

Büyük ofisler küçülecek!

Kovid-19 salgını ile birlikte hazır ofislere yönelen talep, bu yıl da sürecek. Büyük ofisler küçülecek, çalışana yakınlaşacak, ortak kullanım uygulamaları çoğalacak.


Salgınla birlikte tek merkezli büyük metrekareli ofislere olan talep azalırken, ilgi birçok bölgede esnek çalışma imkanı sunan küçük parçalardan oluşan hazır ofislere yöneldi. Dünya'da yer alan habere göre; bu durum da hazır ofislerin doluluk oranlarını geçen yıldan başlayarak hızla yükseltti. Son dönemde hazır ofisler yüzde 100 kapasite ile hizmet sunuyor.

Büyük ofisler küçülecek!

Peki, Türkiye gündemine hızlı giren hazır ofisler ne anlama geliyor? 

Geleneksel ofislerden farklı olarak, elektrik, su, internet, telefon faturaları hatta asistan ihtiyaçları, hizmet sunan tarafından karşılanan, esnek kiralama ve metrekare kullanımı imkanı sağlayan ofisler, bu kavramda birleşiyor. Ortak bir network ağı da olan hazır ofislerde büyük toplantı odası, teknolojik destek gibi hizmetler de veriliyor. 

Salgınla beraber büyük metrekarelerde çalışma prensibinin dünyada olduğu gibi Türkiye'de de büyük ölçüde düşüşe geçtiğini vurgulayan Servcorp Ülke Müdürü Damla Özgönül, “Birçok firma evden çalışma veya uydu ofis ile çalışma prensibini benimsedi. Tüm bunlar ve teknolojinin de desteğiyle 2021'de esnek çalışma alanları sektörünün altın çağlarına giriş yapacağını öngörüyorum” açıklamasında bulundu. 

Dağıtılmış ofis yükselecek 

Kovid-19 salgını sonrası kurumların tek merkezli ofislerden dağıtılmış ofis sistemine geçiş yapmaya başlayacağı, bu durumun da merkezi ofisin ağırlığını azaltacağı öngörülüyor. Dolayısıyla önümüzdeki süreçte ofislerin küçülecek olmasının da ofis gayrimenkulünde boşluk oranlarını artıracağı belirtiliyor. Çözüm olarak alternatif mekanların ortaya çıkacağı ve çok daha deneyim odaklı hizmet sunacağı ifade ediliyor. Bu süreçte özellikle bina sahiplerinin yeni sisteme adapte olarak, yönetim biçimlerini değiştirmesi, uluslararası zincir otel markalarının uyguladığı modeli referans alması önerilerek, “Otel yatırımcısı, işletme markası ilişkisi ofislerde de benimsenmeli” dedi. 

Büyük ofisler küçülecek!

Ofis Hizmeti araba kiralama gibi olacak 

HAN Spaces Kurucu ve CEO'su Gizem Burtecin de ofis pazarındaki değişime dikkat çekerek, “Talep tarafı esnekken aynı şekilde arzın da daha esnek olması lazım. Yani şirketler için artık ofise değil, işe odaklanma vakti. Bu . alan tüm dünyada bizim gibi operatörlerin daha fazla uçtan uca hizmetler ve hazır ofisler sunacağı bir modele doğru evriliyor. Ofis de tıpkı araba kiralama gibi bir hizmet alımına dönüşüyor. Bu dönemden itibaren Space as a service' dediğimiz yani yatırım maliyeti içermeyen uçtan uca hizmet kavramının başrolde olduğunu göreceğiz” dedi.

Anadolu modern hanlarla tanışacak!

İstanbul'da A sınıfı ofis arzı 5.12 milyon metrekare!

Pandemide ofis ve AVM'lerde neler yaşandı?