Cafer İnan: Ne yaparsak çözüm buluruzu düşünmeye başlamalıyız!

Cafer İnan: Ne yaparsak çözüm buluruzu düşünmeye başlamalıyız! Cafer İnan: Ne yaparsak çözüm buluruzu düşünmeye başlamalıyız!

Emlakkulisi.com ev sahipliğinde gerçekleşen 7. Konutta Satış ve Pazarlama Buluşmaları kapsamında konuşan Mim Tanıtım Organizasyon Cafer İnan; 2014'ün 2. yarısıyla değerlendirirken yaparken ne yaparsak bir çözüm buluruz düşünmemiz lazım, dedi...

Hafta sonu gezilecek 10 proje 3 site!

Mim Tanıtım Organizasyon Cafer İnan'ın konuşması:


Şimdi tabii herkesin söylediği çok doğru şeyler var. Şimdi birçok pazar var aslında nihai tüketiciye ulaşabilecek. Arap pazarı bunlardan biri. Ama genelde şu an sektöre baktığınız zaman. Ulaşabileceğimiz yeni pazarlarda var. Yurtdışında yaşayan 30-40 yıldır gurbetçi pazarı var. Onlarda Türkiye'nin 60-70-80'li yıllarında oraya gitmiş oradaki kültürle Türkiye'deki eski alışkanlıları devam ettiren bir süre sonra Türkiye'ye dönmeyi isteyen, yatırım yapmak isteyen insanlar. Hepimizin amacı bir an önce yatırımcıya satmak. Asıl sorun yaşayan insana nasıl satılır. Çünkü inşaat firmalarında son yıllarda ihtisaslaşmaya başladı. Bir projeyi yapayım satayım sonra çekileyim başka bir projeyi yapayım oradan yeni bir para bulayım eski devam eden projeyi tamamlayayım diye yeni yeni projeler çıkarmaya ve çok proje çıkarmaya başladı. Satın alanlar o projede mutlu olup olmamayı tartışmaya ve yeni projeden alırken de bunu değerlendirmeye başladılar. Birçok yönetim site yönetim şirketi kurmaya hatta sosyal tesisler işleten firmalar oluşturmaya başladı. Eski firmaların elinde kalan stoklar da ciddi sorun olmaya başladı.  Bu tabii bizim olumsuz bakmamıza sebep olmamalı. Yeni proje oluştururken nasıl satabilirizi nasıl oluşturabilirizi düşünmek lazım. Güven algısını sağlam oturtursak yeni projelerde yeni alımlar gerçekleştirebilecekler. Ben çok olumsuz görmüyorum. İstanbul dışında farklı bir bölgede gel projeyi sat dediğinizde ne yapacak nasıl bir çözüm oluşturacak bunu görmek lazım. Satış ekibi proje iyi lokasyonda diye satıyorsa sektörde sorun yok anlamına gelmez. İstanbul dışında bir proje satmak zorundaysanız... Ispartakule gibi... Merkez dışında diyelim... Fiyatlar, arsa maliyetleri çok önemli. İnşaat maliyetleri 700-800 liralardan kurtarmıyor. 1.000-1250 lira oldu. Fizibilite yaparken yüzde 10- yüzde 15 stok kalıyor. Bu stoklarda ikinci el fiyatları düşürmeye başladı. Bazı bölgelerde yabancı yatırımcılarla düşecek. Artık ne yaparsam satarım dönemi bitti. Ne yaparsam yaşam başladığında değerlendiririm, nasıl yaşatırımı düşünmek lazım.  O yüzden poziyonla yanılmamak lazım. Şu an lokasyonunuz iyi olabilir. Başka bir lokasyona gittiğiniz ne yapmanız gerektiğinizi düşünmeniz lazım. Ben orta ölçekli düşünüyorum. Hem iyi hem kötü durumlar çıkacak. Ama artık kendi başımıza ne yaparsak bir çözüm buluruz düşünmemiz lazım. 


haberin videosu