Çağ atlatacak projeler yolda!

Çağ atlatacak projeler yolda!Türkiye, seçimlerin ardından enerjiden savunmaya, ulaştırmadan haberleşmeye birçok projeyi tamamlayacak. Yeni dönemde hayata geçecek projeler ülkenin kalkınmasına fayda sağlayacak.


Sabah Gazetesi'nden Barış Şimşek'in haberine göre Türkiye seçimlerden sonra yeni bir sisteme geçiyor. Yeni dönemde enerjiden savunmaya, ulaştırmadan haberleşmeye kadar birçok proje ile ülke kalkınmasına katkı sunulacak. İşte yeni dönemde hayata geçecek projelerden bazıları şöyle:

1-) KANAL İSTANBUL:

Dünyanın en büyük projelerinden Kanal İstanbul'da ihale yıl sonu yapılacak. Proje kapsamında 100 milyar dolarlık bir ekonomi yaratılması hedeflenirken yapay adalar, konutlar, limanlar ile İstanbul'un değerine değer katılacak.

2-) TANAP BAŞLADI:

Asrın projelerinden Azeri gazını Türkiye'ye ardından da Avrupa'ya ulaştıracak olan TANAP'ın açılışı 5 devlet başkanının katılımıyla gerçekleşirken, projedeki ilk ticari gaz akışı da 30 Haziran'da başlayacak. 8 milyar dolara tamamlanan çalışma ile Türkiye'de kullanılan Rus gazının yerini de yavaş yavaş Azeri gazı alacak.

3-) YENİ HAVALİMANI:

İstanbul'un yeni havalimanının ilk fazı 29 Ekim'de açılacak. Dünyanın en büyük havalimanı 22 milyar euroya mal oldu.

4-) KONUTLAR DÖNÜŞECEK:

Kentsel dönüşüm uygulamaları kapsamında 7.5 milyon birimin 15 yılda dönüştürülmesi hedefi doğrultusunda çalışmalar devam edecek. İnsanımızın konut ihtiyacı, daha güvenli, daha az enerji kullanan ve daha nitelikli bir ortamda karşılanacak.