28 / 05 / 2022

Çamlıbel Tüneli ihalesi mecliste!

Çamlıbel Tüneli ihalesi mecliste!

CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Çamlıbel Tüneli ihalesinin ne zaman yapılacağına ilişkin soru önergesi hazırladı...CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Çamlıbel Tüneli ihalesinin ne zaman yapılacağına ilişkin soru önergesi hazırladı. Durmaz sorularının Ulaştırma Ve Altyapı Bakanı Milletvekili Mehmet Cahit Turhan tarafından yanıtlandırılmasını talep etti.

Durmaz önergesinde "Karadeniz'i Tokat'tan geçip Sivas'a, Kayeri üzerinden güneye bağlayan, Kuzey-Güney bağlantı yolu üzerinde bulunan Tokat-Yıldızeli karayolundaki Çamlıbel geçidinde 4.7 kilometre uzunluğunda 2x2 çift yönlü tünel projesinin etüdü yapılmış ve projesi hazır olduğu bilinmektedir. Projeleri bitmiş, sadece ihalesi yapılması beklenen iki tünel bölge için çok önem arz etmektedir. Çamlıbel geçidi 1.600 metre yüksekliğinde kış şartlarında ulaşımı oldukça zordur. Araçlara ve sürücülere zor anlar yaşatan üzücü kazaların olduğu, bazen trafiğin tamamen durduğu bir geçittir." dedi.

"Özellikle kış mevsimlerinde birçok kazaya sebebiyet veren Sivas-Tokat arasında bulunan Çamlıbel Geçidi'ne tünel yapılması için 2013 yılında başlatlan çalışmalar halen sonuç vermemiştir." ifadelerine de önergesinde yer veren Durmaz 2 soru sordu.

Durmaz'ın soruları

1- Etüt ve Projesi tamamlanmış 2 yıldır ihale edilmeyi bekleyen Çamlıbel Tübeline ne zaman ödenek ayrılıp ihale edilecektir?

2- Çamlıbel tübeli ihale edilmesi halinde ne zaman bitirilmesi planlanmaktadır?