25 / 05 / 2022

Çatalağzı'ndan Elsan'a çağrı!

Çatalağzı'ndan Elsan'a çağrı!

Çatalağzı'ndan Elsen'a çağrı geldi. Çatalağzı Santrali özelleştirmesinde, en yüksek teklif sahibi Demir Madencilik'in ek teminatı yatırmaması nedeniyle ikinci sıradaki teklif sahibi Elsan Elektrik'e çağrıda bulunuldu.Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın (ÖİB) EÜAŞ'a ait Çatalağzı Termik Santrali ve taşınmazların özelleştirilmesi ihalesinde 351 milyon dolar ile en yüksek teklifi veren Demir Madencilik'in Yönetim Kurulu Başkanı Salih Demir, talep edilen ek teminatı yatırmadıkları için ÖİB'nin ikinci sıradaki teklif sahibi Elsan Elektrik'e çağrıda bulunulduğunu söyledi.


Yatağan Termik Santrali'nde en yüksek teklif sahibi olan Elsan, nisan ayında gerçekleştirilen ihalede iki ünitede 300 MW kurulu gücü sahip Zonguldak Çatalağzı Termik Santrali için 350 milyon dolar teklif vermişti.


Reuters'in sorularını yanıtlayan Demir Madencilik'in Yönetim Kurulu Başkanı Demir, teklif safhasında ÖİB'nin talep ettiği 10 milyon dolarlık geçici teminatı yatırdıklarını belirterek, "Ek geçici teminat olarak talep edilen ikinci 10 milyon dolar için teminat mektubumuz hazırdı, ancak, son kabul edilen torba kanununun getireceği ek maliyetleri hesaplamak için ÖİB'den ek süre talep etmiştik ancak geçici teminatımızı irat yazdılar, ikinci sıradaki şirketi davet edip onlardan ek teminat istediler" dedi.


Ağustos ayında ÖİB'den, kanunun getireceği yeni maliyetleri hesaplamak için ek süre istediklerini kaydeden Demir, "Ek teminatı yatırmış olsaydık; neredeyse yüzde 50'ye yakın yaşanacak maliyet artışıyla bankalarla kredi görüşmelerimiz sıkıntıya girecekti" dedi.


Demir Madencilik, santrali bölgede faaliyet gösteren yaklaşık 15 yerli kömür üreticisi ile ortak bir şirket kurarak devralmayı planlıyordu.


Elsan Elektrik:

Teminat veya ihale bedelini temin etmekle ilgili bir sorumuz olmaz


Elsan Elektrik YKB Ceyhan Saldanlı da, 10 milyon dolarlık ek geçici teminat yatırmaya davet edildiklerini teyit ederek, "Bu teminat veya ihale bedelini temin etmekle ilgili bir sorumuz olmaz. Yasanın maliyet artırıcı yönünü ise henüz incelemedik" diye konuştu.


Konu hakkında bilgi sahibi bir ekonomi yetkilisi de ÖİB'nin ihalede ikinci sırada yer alan Elsan'ın davet edildiğini doğruladı.


Dünya