Çaybağları Vadisi doğal sit alanı olarak koruma altına alındı!

Çaybağları Vadisi doğal sit alanı olarak koruma altına alındı! Çaybağları Vadisi doğal sit alanı olarak koruma altına alındı!

Kayseri Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Çaybağları Vadisi'nin doğal sit alanı olarak koruma alanı altına alındığını açıkladı.


Kayseri Melikgazi Belediye Başkanı  Memduh Büyükkılıç, Çaybağları Vadisi'nin doğal sit alanı olarak koruma alanı altına alındığını söyledi.

Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre Memduh Büyükkılıç, tarihi mekanların bulunduğu alanları tarihi sit alanı, mimari ve şehircilik yapılaşması bulunan alanları arkeolojik alan ilan ettiklerini söyledi. 

Doğal ve toprak yapısı, kendine özgün bitki ve canlı hayvan çeşidi barındıran çaybağları vadisinin doğal sit alanı olarak gördüklerini ve alanları büyük ölçekli doğal parklar oluşturacaklarını söyleyen Büyükkılıç, Kayseri doğal varlıkları içerisinde yer alan ve Kayseri tarihinde önemli yeri olan çaybağları vadisini ve çevresindeki doğal yapı, yöreye özel bitkiler ile Anadolu Floryası için önemini anlattı.

Başkan Büyükkılıç, "Erciyes Dağı ilimiz için çok önemli ve bu doğal alan dünya turizmin hizmetindedir. Yine İlçe sınırları içersinde yer alan ve vadileri, doğal bitki örtüsü, arazi yapısı ile saklı bir doğal yer olan çaybağları vadisi ve bölgesi belediyemizin öncülüğünde ekolojik temelli bilimsel açıklama raporu hazırlanmıştır. Bu doğal yöre çevresi için son derece önemlidir. Bu alanlar doğal sit alanı olarak korunmalıdır.  Çünkü bu alanlar çevresi ve doğal yapısı ile bir bütün olup gelecek kuşaklara bir doğal alan olarak miras bırakılmalıdır. Anadolu’nun doğal, çevresel, bitki örtüsünü, canlı varlıklarını ve neslini korumak zorunludur. çaybağları vadisi bu niteliklerin hepsini taşımaktadır. Belediye olarak Melikgazi ilçesinde yer alan bu alanları koruma altına alınmıştır” açıklamasında bulundu.