Altındağ'da Kale Mahallesi kentsel dönüşümle koruma altına alınacak!

Altındağ'da Kale Mahallesi kentsel dönüşümle koruma altına alınacak!

Ankara'da yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği Altındağ'daki Ankara Kalesi'nin devamı olan Kale Altı'ndaki tescilli yapıların, kentsel dönüşüm ile koruma altına alınacağını söyleyen Belediye Başkanı Asım Balcı, yerli turisti bölgeye çekebilmek için çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi...


Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı,  Ankara  Ticaret Odası’nın (ATO) düzenlediği Uluslararası Ankara Marka Buluşmaları'na konuşmacı olarak katıldı. ATO Congresium'da yoğun ilgi gören panelde Asım Balcı, başkent ve Altındağ turizmi üzerine görüşlerini paylaştı.

Altındağ

Sabah Gazetesi'nde yer alan habere göre Balcı, "Biz Altındağ'ı Ankara'nın, hatta Türkiye'nin kalbi olarak nitelendiriyoruz. Cumhuriyetimizin kurulduğu, İstiklal Marşımızın yazıldığı Altındağ, Ankara'nın manevi mimarı Hacı Bayram Veli Hz.'nin doğduğu, yaşadığı ilçe. Altındağ bu önemli tarihi ve kültürel mirasların yanında ayrıca binlerce yıllık medeniyetlere de sahip. Roma, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet eserlerini sınırlarında bulunduran Altındağ, başkent turizminin yaklaşık yüzde 70'lik bölümünü elinde bulunduruyor" diye konuştu.

"İKİ KATINA ÇIKACAK"

"Hamamönü, Ulus ve Ankara Kalesi gibi lokasyonlar her gün binlerce turisti ağırlıyor" ifadelerini kullanan Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı, "Binlerce yıllık medeniyete ev sahipliği yapan Altındağ'ın tarihi mekanlarını en fazla yabancı turistler ziyaret ediyor. Bizim buraya yerli turisti de çekmemiz gerekiyor. Bunun için de bir yol haritası üzerine çalışıyoruz. Aynı zamanda bölgede tarihi dokuyu da ön plana çıkaracak bir dönüşümün hazırlığındayız. Ankara Kalesi'nin devamı olan Kale Altı Kentsel Dönüşüm ile Kale Mahallesi'ndeki tescilli yapılar koruma altına alınacak. Metruk yapılardan temizlenecek olan bölge yerli ve yabancı turistler için de daha güvenli hale getirilecek. Bu dönüşümün devamı niteliğinde olan, eski adıyla Yahudi Mahallesi olarak bilinen bölgedeki konaklar da turizme kazandırılacak. Bu alanın hemen yanındaki Hergelen Meydanı da dönüşecek ve bu bölge de tarihi dokusuna kavuşacak. Ben inanıyorum ki bu çalışmaların ardından Ankara'nın turizm potansiyeli en az iki katına çıkacak" dedi.