19 / 08 / 2022

Çekmeköy-Sancaktepe Şehir Hastanesi Metrosu 2022'de tamamlanacak!

Çekmeköy-Sancaktepe Şehir Hastanesi Metrosu 2022'de tamamlanacak!

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Çekmeköy- Sultanbeyli Metro Hattı’nın Sancaktepe Şehir Hastanesi İstasyonu şantiyesinde incelemelerde bulundu. İmamoğlu, “Çekmeköy-Sancaktepe Şehir Hastanesi İstasyonu’nu, 2022’ye yetiştirmek niyetindeyiz” dedi...İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, sokağa çıkma yasağında çalışmaları süren Anadolu ve Avrupa yakasındaki iki şantiyede inceleme yaptı. İmamoğlu’nun ilk durağı, Çekmeköy- Sultanbeyli Metro Hattı’nın Sancaktepe Şehir Hastanesi İstasyonu'ydu. İmamoğlu, “Çekmeköy-Sancaktepe Şehir Hastanesi İstasyonu’nu, 2022’ye yetiştirmek niyetindeyiz” diye konuştu. 

Sözcü'de yer alan habere göre; İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 2017'de başlatılan ve aynı yıl alınan kararla durdurulan Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli Metro Hattı'nın yapım işlerini 26 Kasım 2019'da tekrar başlatmıştı. Yeraltı canavarı” olarak nitelenen TBM (Tunnel Boring Machine), İmamoğlu'nun katıldığı törenle, Sancaktepe İstasyonu şantiye alanına indirilmişti.

İmamoğlu, bugün de hattın Sancaktepe Şehir Hastanesi şantiyesinde, CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel ve İBB üst yönetimi ile beraber inceleme yaptı. 

Raylı Sistemler Daire Başkanı Pelin Alpkökin'den çalışmalara ilişkin bilgiler alan İmamoğlu, Samandıra İstasyonu'nun kazık çakım işlemlerini başlatan butona, “Hadi bismillah. Allah tamamına erdirsin” dedi ve bastı.

“AKTİF BİR HAT OLACAK”

Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli Metro Hattı'nın 2017'de ihale edildiğini ve aynı yılın sonunda alınan kararla durdurulduğuna dikkat çeken İmamoğlu, şöyle konuştu: 

- Geçen yıl, 110 milyon Euro'luk bir dış kredi temini yaptık bu hattımıza ve çalışmaları başlattık Kasım ayında. O günden bugüne yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Hemen Sancaktepe Belediyesi'nin oradaki istasyondan bir başlangıç yapmıştık. Oradan başlayan TBM'ler, şu anda yerin altında görevine devam ediyor Çekmeköy istikametine. Buradaki hatla ilgili şöyle bir önemli karar aldık: Kısmi açılışlarla yolumuza devam etmek istiyoruz.

- Şu an bulunduğumuz yer, Sancaktepe Şehir Hastanesi İstasyonu. Dolayısıyla; Çekmeköy-Sancaktepe Şehir Hastanesi Metrosu'nu, 2022'ye yetiştirmek niyetindeyiz. O yönde çalışmalarımız sürüyor. Aktif bir hat olacağını düşünüyoruz. İlerleyen yıllarda, 3 diğer metro hattı ile de kesişen bir özelliği var. Bu yönüyle de önemsiyoruz.

- Bostancı-Dudullu, Göztepe-Ümraniye ve Marmaray'la kesişen bir hat olma özelliğine sahip olacak. Dolayısıyla mühim bir hat. Hem Sancaktepe hem Çekmeköy için çok kıymetli hem de Şehir Hastanesi için çok kıymetli.

Sancaktepe Şehir Hastanesi İstasyonu için beton dökme işlemlerini başlattıklarını belirten İmamoğlu, “Çok yakın zamanda, bir-iki hafta içinde buradaki istasyonun yer teslimi yapılacak. Yoğun bir şekilde de istasyon çalışmaları başlayacak” şeklinde konuştu.

İmamoğlu, "İnşallah bu yıl sonuna kadar Beyazıt Meydanı'nın önü, İstanbul Üniversitesi'nin önünün, peyzajıyla, oturma gruplarıyla, düzeniyle çok nitelikli bir hale dönüşeceğini düşünüyorum" dedi.

Çekmeköy-Sancaktepe Şehir Hastanesi Metrosu 2022 de tamamlanacak!

Beyazıt Meydanı düzenlemesinin ünlü mimar merhum Turgut Cansever'in projesine uygun olarak gerçekleştirildiğini hatırlatan İmamoğlu, “Kızı ile, kendileri de mimar, iletişim halindeyiz. Kendilerinin de fikrini katarak süreci tahlil ediyoruz ve beraber kararlar alma çabası içerisindeyiz. Dediğim gibi sürecin hızla tamamlanması gerekiyor. Beraberiz, beraber hareket ediyoruz” diye konuştu.

Ümraniye-Ataşehir-Göztepe Metrosu 2020'de açılacak!