09 / 06 / 2023

Cengiz İnşaat Krizevci-Koprivnica-Macaristan Sınırı Tren Hattı'nı yapacak! 

Cengiz İnşaat Krizevci-Koprivnica-Macaristan Sınırı Tren Hattı'nı yapacak! 

Orta Avrupa'yı Hırvatistan üzerinden Adriyatik Denizi'ne bağlayacak olan Krizevci-Koprivnica-Macaristan Sınırı Tren Hattı ihalesini 405 milyon avro bedel ile Cengiz İnşaat kazandı...Cengiz İnşaat'ın üstleneceği, Hırvatistan'da 405 milyon avro ihale bedelli 42,6 kilometrelik Krizevci-Koprivnica-Macaristan Sınırı Tren Hattı ihalesi için imzalar atıldı.

Orta Avrupa'yı Hırvatistan üzerinden Adriyatik Denizi'ne bağlayacak Krizevci-Koprivnica-Macaristan Sınırı Tren Hattı projesinin ihalesi yapıldı. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Cengiz İnşaat, Orta Avrupa'yı Adriyatik'e bağlayacak olan tren hattının ihalesini imzaladı.

Cengiz Holding'den konuya ilişkin açıklama yapıldı. Açıklamada, Orta Avrupa'yı Hırvatistan üzerinden Adriyatik Denizi'ne bağlayacak Krizevci-Koprivnica-Macaristan Sınırı Tren Hattı projesinde imzaların atıldığı belirtildi. Törene, Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkovic, Deniz, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Oleg Butkoviç, HZ Altyapı Yönetim Kurulu Başkanı Ivan Krsic, Türkiye Hırvatistan Büyükelçisi Mustafa Babür Hızlan, Cengiz İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Asım Cengiz ve Muhammet Cengiz katıldı.

İhale bedeli 405 milyon avro olan 42,6 kilometrelik Krizevci-Koprivnica tren hattında 9 da istasyon yapılacak. 2024'te faaliyete geçecek demir yolunda trenlerin hızı saatte 160 kilometreyi bulacak.

Trans-Avrupa Ulaşım Ağı'ında en önemli hatların başında, İber Yarımadası'nı Macaristan üzerinden Ukrayna'ya bağlayan söz konusu tren yolu bulunuyor.

Hırvatistan'da yapılacak hat ile Macaristan, tren yoluyla Adriyatik Denizi'ne bağlanacak. Böylece İber Yarımadası'ından başlayarak Ukrayna’ya ulaşan demir yolu, Hırvatistan üzerinden Adriyatik'e ulaşacak.

Söz konusu hat hem ulaşımda hem de taşımacılık sektöründe bölgeye büyük avantaj sunacak. Bu kritik özelliği sebebiyle de hattın maliyetinin yüzde 85’i Avrupa Birliği tarafından finanse edilecek.

İhale için 10 dev firma yarıştı

Krizevci-Koprivnica-Macaristan Sınırı tren hattının proje çalışmalarına 2018 yılında başlandı. Plan, etüt ve projelendirme aşamaları tamamlandıktan sonra 26 Kasım 2018 tarihinde ise ihale süreci başladı.

Projeye aralarında Çin, İspanyol, Avusturya, Slovenya, Yunanistan ve Türkiye’nin de bulunduğu 10 dev firma teklif verdi.

İhaleye en uygun teklifi Çin konsorsiyumu Sinohydro Corporation sundu ancak ihale şartnamesinde bulunan yükümlülükleri yerine getiremeyeceği ortaya çıkınca ihaleden elendi. Tren hattının ihalesini, 405 milyon avro ile en iyi ikinci teklifi veren Cengiz İnşaat aldı. Böylece Cengiz İnşaat, Hırvatistan’da en pahalı alt yapı ihalesini kazanan yabancı şirket oldu.

2024 yılında teslim edilecek 42,6 kilometre uzunluğunda çift hatlı demir yolu işi kapsamında, altyapı, üst yapı, sinyalizasyon, elektrifikasyon ve telekomünikasyon işleri hazırlanacak. Proje kapsamında 9 istasyon ve en uzunu 635 metre olan 16 köprü/viyadük de inşa edilecek. 

Cengiz İnşaat Krizevci-Koprivnica-Macaristan Sınırı Tren Hattı nı yapacak! 

"Proje Hırvatistan açısından büyük önem taşıyor"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkovic, törende, projenin ülkesi açısından büyük önem taşıdığına dikkat çekti. 

Plenkovic, "Hırvatistan için çok önemli ve stratejik proje. Uzun zamandır ihmal edilen bir proje hayata geçirilecek. Doğu Akdeniz’in yeniden inşası kapsamında olan ve AB tarafından da fonlanan bir proje. Yaklaşık 42 kilometrelik bir hat 42 ayda bitirilecek. Bu ayda bir kilometre demek ve böyle bir proje için oldukça iddialı ve hızlı bir süre" şeklinde konuştu.

Cengiz İnşaat Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Koyuncu ise Cengiz İnşaat olarak Avrupa'nın ulaşımında çok kritik bir projeyi hayata geçireceklerine dikkat çekti. Koyuncu, şöyle konuştu: 

"Trans-Avrupa Ulaşım Ağı'ında en önemli hatların başında İber Yarımadası'nı Macaristan üzerinden Ukrayna'ya bağlayan tren yolu yer alıyor. Hırvatistan’da yapacağımız Krizevci-Koprivnica-Macaristan Sınırı Tren Hattı ile Adriyatik Denizi'ne demiryolu ile bağlantısı kurulmuş olacak. Bir başka ifadeyle İber Yarımadası'ından başlayarak Ukrayna’ya ulaşan demiryolu, Hırvatistan üzerinden Adriyatik'e bağlanacak. Böyle bir projeye imza atacak olmaktan dolayı gurur duyuyoruz. Cengiz İnşaat olarak Avrupa dahil dünyanın birçok yerinde önemli projeleri hayata geçirdik. O projelerde de olduğu gibi bu projede de yüksek kalite standartlarımızı yansıtarak projeyi zamanında teslim etmek birinci görevimiz olacak."

Cengiz İnşaat Ukrayna’da 2.3 milyar liralık iş aldı!

Cengiz İnşaat Karavanke Tüneli ihalesini kazandı!

https://www.ticarethaneistanbul.com/


Geri Dön