Çeşme'deki TOKİ konutlarının satış bedellerindeki artış meclis gündeminde!

Çeşme'deki TOKİ konutlarının satış bedellerindeki artış meclis gündeminde!

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, İzmir'in Çeşme ilçesindeki Reisdere TOKİ konutlarının satış bedellerindeki artışı, projenin hedef kitlesini ve fiyatların revize edilip edilmeyeceğini sordu..


Çeşme


CHP  İzmir  Milletvekili Murat Bakan İzmir'in Çeşme ilçesindeki Reisdere  TOKİ  konutlarının satış bedellerindeki artışa, projenin hedef kitlesine ve fiyatların revize edilip edilmeyeceğine ilişkin soru önergesi hazırladı. CHP'li Bakan sorularını Başbakan Yıldırım'a iletti.


"İzmir’in Çeşme ilçesindeki TOKİ Reisdere konutları hak sahipleri, Şubat ayında açıklanan satış bedellerinin fahiş olduğundan yakınmakta ve bu duruma tepkilerini ortaya koymaktadırlar." açıklamalarında bulunan CHP'li Bakan "Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ)’nin, Reisdere Mahallesinde yaptığı konutların fiyatlarının talep döneminde açıklanan fiyatların çok üzerinde olduğu hak sahiplerinin de yaptıkları basın toplantısında dile getirdiği üzere aşikardır." dedi.


"Hak sahipleri adına hazırlanan basın bildirisinde de bahsedildiği üzere, Türkiye genelinde TOKİ’nin yapmış olduğu projelerle, yüz binlerce insan hak ettiği evlerine kavuşmuş olmasına rağmen, şu an Çeşme Reisdere’de yaşanan sorun başka hiçbir TOKİ projesinde yaşanmamıştır. Devletin yapmış olduğu TOKİ evleri, vatandaşın Anayasal hakkı olan barınma hakkını karşılamalıdır. Çeşme’de dar gelirli olarak ve gelirinin yarısını kiralara ödeyerek yaşayan vatandaşlar Çeşme nüfusunun aşağı-yukarı yüzde 70’ini oluşturmaktadır. Bu vatandaşlarımıza başlangıçta bir “fırsat” olarak sunulan ; hakkı, şimdi neredeyse yüzde 100 zamlı fiyatlarla geri almaya çalışmak haksızlıktır. Zira gelir seviyeleri bu fiyatların altından kalkmalarına olanak tanımamaktadır. Başlangıç olarak 1800 liralara varan rakamları ödemeleri mümkün değildir. 1027 konut olarak yapılan bu projenin dar gelirli ve ihtiyaç sahibi vatandaşa teslim edilmemesi yaklaşık 10 bin kişiyi olumsuz etkileyecektir." şeklinde açıklamalarda bulunan CHP'li Bakan 4 soru sordu.


Bakan'ın soruları

1) TÜFE-TEFE ve enflasyon oranlarının da çok çok üstünde olan, fiyatlardaki yüzde yüz artışın sebebi nedir?


2) Fiyat politikasına göre projenin hedef kitlesi evi olmayan, dar gelirli yurttaşlarımız mıdır? Yoksa ikinci ev sahibi olmak veya yatırım gibi amaçlarla konut edinmek isteyen bir müşteri kitlesi mi hedeflenmektedir?


3) TOKİ bu noktada kuruluş amacına uygun davranacak ve Çeşme Reisdere’deki evlerin fiyatlarını vatandaşın lehine revize edecek midir?


4) TOKİ Reisdere proje maliyeti kesin hesap tutan nedir? Keşif bedeli ne kadardır?