28 / 05 / 2022

Çevre temizlik vergisi 2015 ödemeleri ne zaman başlayacak?

Çevre temizlik vergisi 2015 ödemeleri ne zaman başlayacak?

Çevre temizlik vergisi, belediyenin sunduğu çevre temizlik hizmeti için mesken ve işyeri sahipleri ile diğer şekillerde kullanılan yapılar için ödeniyor. Peki, çevre temizlik vergisi 2015 ödemeleri ne zaman başlayacak?Çevre temizlik vergisi 2015 ödemeleri ne zaman başlayacak?

Çevre temizlik vergisi, belediyenin sunduğu çevre temizlik hizmeti için mesken ve işyeri sahipleri ile diğer şekillerde kullanılan yapılar için ödeniyor.


Vergi, emlak vergisi gibi iki taksit halinde ve aynı dönemlerde ödeniyor. 2014 yılına ait çevre temizlik vergisinin ilk taksiti; Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ödendi.


İkinci taksit ödemeleri ise Kasım ayı içerisinde ödendi. Son ödeme, 1 Aralık 2014 tarihinde yapıldı. Peki, çevre temizlik vergisi 2015 ödemeleri ne zaman başlayacak?


2015 yılına ait çevre temizlik vergisinin ilk taksit ödemeleri 2014 yılında olduğu gibi Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ödenecek. İkinci taksit ödemeleri ise Kasım ayında yapılacak.


Çevre temizlik vergisinin mükellefi..

Verginin mükellefi, her ne sıfatla ve ne şekilde olursa olsun binaları kullanan gerçek ve tüzel kişilerdir.


Barınma amacı ile oturulan, dolayısıyla konut olarak kullanılan yerlerde, içme veya temizlik için su kullanan gerçek ve tüzel kişilerle belediyeler veya büyükşehir belediyesi bulunan yerlerde ise su ve kanalizasyon idareleri arasında bir hizmet sözleşmesi yapılmakta ve hizmet sözleşmesi yapan bu gerçek ve tüzel kişiler de “Abone” olarak adlandırılmaktadırlar.


Dolayısıyla konutların vergilendirilmesinde, kullandıkları konuta ait su aboneliği bulunanlar, çevre temizlik vergisinin de mükellefi olup, adlarına su bedeli ile birlikte tahakkuk edecek çevre temizlik vergisini de ödemekle yükümlü bulunmaktadırlar.


Kullandıkları konuta ait su aboneliğinin başka gerçek veya tüzel kişilerin yahut apartman yönetimi adına olması halinde vergi, su abonesi olanlar tarafından ödenecek ancak, su aboneliği olanlar ödediği bu vergiyi binayı kullananlardan talep edebileceklerdir.Emlak vergisi 2015 ödemeleri ne zaman başlayacak?Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com