Çevre temizlik vergisi 2017 ödemeleri bitiyor!

Çevre temizlik vergisi 2017 ödemeleri bitiyor! Çevre temizlik vergisi 2017 ödemeleri bitiyor!

Belediye Gelirleri Kanunu gereğince tahsil edilen çevre ve temizlik vergisinde 2. taksit ödemeleri 30 Kasım'da sona eriyor..Belediyelerin sunduğu temizlik hizmeti için tahsil edilen çevre temizlik vergisi için ödeme dönemi ay sonunda sona eriyor.

 

Vergi mükellefi olan işyeri sahibi ya da kiracılarından henüz ödeme yapmamış olan kimselerin ödemelerini son 3 gün içinde yapmaları gerekiyor.

 

Çevre temizlik vergisi, belediyeye ödeniyor. Ödemeler belediyeye giderek ya da internet üzerinden e-belediye sistemi ile yapılabiliyor.

 

Yalnız işyeri ve konutlardan tahsil edilen bu vergi konutlarda su faturasına yansıtılıyor. Böylece faturanın ödenmesi ile birlikte vergi de ödenmiş oluyor.

 

Boş durumda olan gayrimenkuller vergiden muaf tutuluyor. Ancak bunun için belediyeye beyanname verilmesi gerekli oluyor.


(a) Büyükşehir belediyeleri dışındaki belediyelerde uygulanacak çevre temizlik vergisi tarifesi:


Büyükşehir belediyeleri dışındaki belediyelerde uygulanacak olan çevre temizlik vergisi tarifesi aşağıda yer almaktadır.

 

(b) Büyükşehir belediyelerinde uygulanacak çevre temizlik vergisi tarifesi:


2464 sayılı Kanunun mükerrer 44 üncü maddesinin beşinci fıkrasına göre, büyükşehir belediyelerinde çevre temizlik vergisi, diğer belediyelerde uygulanan çevre temizlik vergisi tutarları %25 artırılarak hesaplanacaktır. Buna göre büyükşehir belediyelerinde uygulanacak olan çevre temizlik vergisi tarifesi aşağıda yer almaktadır.


İndirimli çevre temizlik vergisi uygulaması

 


Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com