28 / 05 / 2022

Çevre temizlik vergisi yapılandırma taksitleri ne zaman başlayacak?

Çevre temizlik vergisi yapılandırma taksitleri ne zaman başlayacak?

Emlak ve çevre temizlik vergileri için vergi affı başvuruları 31 Aralık'a kadar uzatılmıştı. Peki, çevre temizlik vergisi yapılandırma taksitleri ne zaman başlayacak? İşte tebliğ esasları..Çevre temizlik vergisi yapılandırma taksitleri ne zaman başlayacak?

Belediyeye çevre temizlik vergisi borcu olan mükellefler, vergi borcunu 6552 sayılı Torba Yasası ile 30 Kasım 2014 tarihine kadar başvurmak şartı ile yapılandırabiliyordu.


Ancak Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren karar ile emlak ve çevre temizlik vergileri için vergi affı başvuruları 31 Aralık'a kadar uzatıldı. Peki, çevre temizlik vergisi yapılandırma taksitleri ne zaman başlayacak?


11 Aralık 2014 tarihinde yine Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğ gereğince başvuruların 31 Aralık'ta bulacağı yapılandırılan vergi borçlarının taksit ödemeleri ise 2 Şubat 2015 tarihinde başlayacak. 


Taksitler, ikişer aylık dönemler halinde en fazla on sekiz eşit taksit halinde ödeniyor. Ayrıca taksitler kredi kartıyla da ödenebiliyor.


Bir yılda ikiden fazla taksitin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi halinde yapılandırma hakkı kaybediliyor.


Tebliğ esasları;

" 6552 sayılı Kanunun 73 üncü maddesinde yer alan başvuru ve ilk taksit ödeme süreleri bu maddede belirtilen sürelerin bitiminden itibaren bir ay uzatılmıştır.


Bu itibarla, 6552 sayılı Kanunun 73 üncü maddesinden yararlanmak için başvuru süresi 31 Aralık 2014 tarihi bitimine, bu maddeye göre yapılandırılan alacaklara ilişkin ilk taksit ödeme süresi ise peşin ödeme seçeneği tercih edilmiş olanlar dahil (31 Ocak 2015 tarihinin tatile rastlaması nedeniyle bu tarihi izleyen ilk iş günü olan) 2 Şubat 2015 tarihine uzatılmıştır."


Bazı alacakların 6552 sayılı kanun kapsamında yeniden yapılandırılmasına dair tebliğ!


Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com