25 / 05 / 2022

CHP'li Alpay Antmen'den 'deprem vergileri kaldırılsın' teklifi! 

CHP'li Alpay Antmen'den 'deprem vergileri kaldırılsın' teklifi! 

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, deprem vergisinin kaldırılması için meclise kanun teklifi sundu. Antmen, "20 yıldır toplanan vergilerin, depreme önlem olarak kullanılmadığı ortaya çıktı" dedi...Cumhuriyet Halk Partisi, deprem vergisi olarak da bilinen Özel İletişim Vergisi'nin kaldırılması için kanun teklifi verdi. CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, “2004-2019 arası 65 milyar lira, dolar bazında ise 34 milyar dolar toplandı. Elazığ’da yaşanan depremle birlikte, toplanan deprem vergilerinin akıbeti kamuoyunda tartışılmaya başlanmıştır. Türkiye’de ağır vergi yükü altında ezilen vatandaşlara; bir de depremlere önlem alınsın diye toplanan vergilerin hesabının verilmiyor” diye konuştu.

Sözcü Gazetesi'nden Deniz Ayhan'ın haberine göre, CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Gider Vergileri Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifini TBMM Başkanlığı’na sundu.

Antmen, teklifinin gerekçesinde Özel İletişim Vergisinin 17 Ağustos 1999 depreminin yaralarını sarmak ve gelecekte yaşanması muhtemel depremlere yönelik çalışmalar için getirildiğine dikkat çekerek, şunları aktardı:

"Bu depremlerin ardından, deprem sonrasında yaşanan ekonomik zorlukları aşmak ve yaşanacak bir deprem öncesi yaşam alanlarının depreme dayanıklı hale getirilmesi için çeşitli ek vergiler getirilmiştir. 2004 yılında diğer vergiler kalkmış, AKP iktidarı tarafından özel iletişim vergisi ise kalıcı hale getirilmiştir.

2004-2019 arası 65 milyar lira, dolar bazında ise 34 milyar dolar toplanmıştır. Elazığ'da yaşanan depremle birlikte, toplanan deprem vergilerinin akıbeti kamuoyunda tartışılmaya başlanmıştır. Yaşanan tartışmalar sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘Harcanması gereken yere harcadık. Bundan sonra da bu tür şeylerin hesabını vermeye zamanımız yok' ifadelerini kullanmıştır."

Antmen, toplanan deprem vergilerinin, depremlere önlem almak için kullanılmadığının öğrenildiğini dile getirerek iktidarın da bu toplanan vergilerin hesabını vermediğini belirtti.

Denetlenemeyen bir vergi harcamasının ve bütçe kullanımının, demokrasilerde yeri olmayan uygulama biçimleri olduğunu söyleyen Antmen, teklifinin gerekçelerini ise şu şekilde açıkladı:

"Türkiye'de ağır vergi yükü altında ezilen vatandaşlara; bir de depremlere önlem alınsın diye toplanan vergilerin hesabının verilmemesi; 6.8 büyüklüğünde yaşanan bir depremde dahi can kayıplarının olması, dönemin bakanlarının ‘Deprem vergisi ile yol yaptık' açıklamalarında bulunması ve mevcut Maliye Bakanlığı’nın toplanan deprem vergilerinin nereye harcandığının bilgisine sahip olmaması, 20 yıldır toplanan vergilerin, depreme önlem olarak kullanılmadığını ortaya çıkartmıştır.”

Teklifinde, Elazığ'da 6.8 büyüklüğündeki depremde 41 insanın hayatını kaybettiğini hatırlatan Antmen, “17 yıldır tek başına ülkeyi yöneten iktidarın halktan topladığı vergileri halk için harcamadığı açık hale gelmiştir. Çok büyük ihaleler alan iş adamlarının 100 milyonlarca lira olan vergi borçları silinmekte, halkın parası saraylara, uçaklara, gemilere ve bütçeyi büyük zararlara sokan inşaatlara gitmektedir. Bu nedenle Özel İletişim Vergisi kaldırılmalıdır” değerlendirmelerinde bulundu.

Naci Ağbal: Deprem vergileri çarçur edilmedi!

Deprem için 40 milyar lira vergi toplandı!