11 / 08 / 2022

Çiftçi Towers da yapı kayıt belgesi aldı!

Çiftçi Towers da yapı kayıt belgesi aldı!

İstanbul Zincirlikuyu’da hayata geçirilen ve Mart ayında kaçak yapılaşma sebebiyle mühürlenen Çiftçi Towers da imar barışından faydalanıp yapı kayıt belgesi aldı. 

Kaçak veya ruhsatına aykırı olarak hayata geçirilen yapıları kayıt altına almak için çıkarılan “imar barışı” düzenlemesi, yasalar ve imar mevzuatı yok sayılarak İstanbul Boğazı'na nazır hayata geçirilen Çiftçi Towers'a yaradı. 

Sözcü gazetesinden İsmail Şahin'in haberine göre, Beşiktaş Belediyesi'nin 21 Mart 2018'de mühürlediği projenin sahipleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na başvurarak imar affından faydalandı. İnşaat çalışmalarının yeniden başladığı 180 metre uzunluğundaki 46 katlı iki kulenin yer aldığı projeyle ilgili alınan yıkım kararları da iptal edildi.

İMAR PLANINA AYKIRI

İstanbul'un en değerli lokasyonlarından birisi olan Zincirlikuyu'da inşa edilen Çiftçi Towers'taki usulsüzlükler ilk olarak 9 Haziran 2014'te gündeme geldi. O tarihten itibaren süreçle ilgili yaptığımız sayısız habere karşın yerel yönetimler, hükümet ve yargı gözlerini yumdu ve İstanbul Boğazı etkilenme bölgesinde kalan iki kule inşa edildi. İmar planlarında ticaret merkezi+turizm alanı olmasına rağmen her biri milyonlarca dolar değerinde 308 lüks konut ve 4 katlı alışveriş merkezi de yapıldı.

Projenin sahipleri Çiftçiler Holding ve Türkerler İnşaat, fazla eklentileri yasal hale getirmek için Beşiktaş Belediyesi'nden tadilat ruhsatı almak istedi ama belediye bu isteği reddetti. Bunun üzerine 12 Aralık 2017 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın kapısının çalındığı ortaya çıktı. Beşiktaş Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü ekipleri 21 Mart 2018 tarihinde projeyi denetledi. İki kulenin çatılarında toplam 3 bin metrekare büyüklüğünde ikişer kat fazla kullanım alanı oluşturulduğu tespit edilirken, zemin seviyesinde ise bahçe alanına her biri 350 metrekare büyüklüğünde fazladan 4 adet dükkan yapıldığı belirlendi. Bunun üzerine inşaat mühürlendi ve kapısına“yapı tatil tutanağı” asıldı.

Şirketlerden kaçak kısımların yıkılması ve ruhsata uygun hale getirilmesi istendi. Fakat bu işlem gerçekleştirilmedi ve proje geliştiricileri imar barışından faydalanmak amacıyla 30 Temmuz 2018'de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na başvurdu. Kaçak bölümler için arsa emlak değeri ile yapı yaklaşık maliyeti toplamı üzerinden yüzde 3 oranında ödeme yapan inşaat sahiplerine yapı kayıt belgesi de verildi. İmar affı düzenlemesi, yapı kayıt belgesi verilen yapılarla ilgili alınmış yıkım kararlarını iptal ettiği için Beşiktaş Belediyesi'nin mührü söküldü ve projede inşaat yeniden başladı. 

YERALTINDA İKİ KAT İNŞAAT VAR

İstanbul Boğazı etkilenme bölgesinde kaldığı için yapılaşmanın kısıtlandığı bir alanda yer alan Çiftçi Towers'ta ticari alanlara sağlanan fazla inşaat hakkıyla konut yaparak ekstra rant elde elde edildi. Ayrıca kanunun getirdiği sınırlamalar bir kenara bırakılarak 180 metre yüksekliğinde 46'şar katlı iki kulesinde 308 rezidans yapıldı. 2960 sayılı Boğaziçi Kanunu'nunda, “En fazla 15.5 metre yüksekliğinde 5 katlı konut alanı inşa edilebilir” deniyor. Apart otel ruhsatı alan ve günlük kiralanması gereken binadaki yapılar ise bağımsız ünite haline getirilip 2.5-8 milyon dolar arasında fiyatlarla satılıyor.

Boğaziçi Kanunu'nda Boğaz'ı gören arazilerde inşa edilecek konut yapılarında, taban alanı kat sayısının yüzde 15'i geçemeyeceği bildiriliyor. Zincirlikuyu Çiftçi Towers'ta ise imar planına göre yüzde 40 olması gereken taban alanı kat sayısı yüzde 87'ye kadar yükseldi. Zemin ve altındaki 10 bodrum katı kapsayan inşaat alanında 4 kat alışveriş merkezi ve 6 kat da otopark olacak.