30 / 06 / 2022

Çiftçi Towers’ta sular durulmuyor!

Çiftçi Towers’ta sular durulmuyor!

Kaçak yapılaşma nedeniyle geçen yıl inşaatı durdurulan Çiftçi Towers mahkemelik oldu. Aralarında Ferit Şahenk'in de bulunduğu proje sahipleri projede gecikme nedeniyle dava açtı.Zincirlikuyu'da Çiftçiler Holding ve Türkerler İnşaat tarafından hayata geçirilen Çiftçi Towers'ta sular durulmuyor. İstanbul'un en değerli lokasyonlarından birinde inşatına başlanan projeden mülk alanların çoğu gecikme nedeniyle dava açtı.

308 lüks konut

Sözcü Gazetesi'nden İsmail Şahin'in haberine göre, kaçak yapılaşma nedeniyle geçen yıl mühürlenen Çiftçi Towers imar planlarında ticaret merkezi ve turizm alanı olan 23 bin metrekarelik arazide yükseliyor. Proje  için Beşiktaş Belediyesi'nden apart otel ruhsatı alınmasına rağmen, yasalar ve imar mevzuatı yok sayılarak 308 lüks konut inşa edildi.

Ferit Şahenk'te dava açtı

Her biri milyonlarca dolar değerinde olan rezidanslar Türkiye'nin önde gelen iş insanları ve yatırımcılar tarafından satın alındı. Sözleşmeye göre 3 yılda tamamlanması planlanan proje 6 yılda bitirilemedi. Aralarında Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk'in de olduğu çok sayıda alıcı mahkemenin yolunu tuttu. Projenin belirtilen tarihte teslim edilmemesi nedeniyle yapılması gereken tazminat ödemelerini alamadıklarını ifade eden alıcılar, kaçak inşaat nedeniyle projenin mühürlenmesi nedeniyle zarara uğradıklarını belirtip şikayetçi oldu.

Kaçak veya ruhsata aykırı inşa edilen yapıları kayıt altına almak için yürürlüğe giren İmar Barışı düzenlemesi, yasalar ve imar mevzuatı yok sayılarak İstanbul Boğazı'na nazır inşa edilen Çiftçi Towers'a yaradı. Boğaziçi ön görünümü nedeniyle yapılaşmanın kısıtlandığı alanda apart otel ruhsatıyla 46'şar katlı 180 metre yüksekliğinde iki adet konut kulesi inşa edildi.

İmar barışı Çiftçi Towers'a yaradı

Beşiktaş Belediyesi tarafından 21 Mart 2018 tarihinde projedeki kaçak yapılaşma nedeniyle inşaatı mühürledi. Çiftçi Towers'ın geliştiricileri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na başvurup imar barışından yararlandı. Projeyle ilgili alınan yıkım kararları iptal edilip mühür sökülürken, apart otel ruhsatı alınan projedeki inşa edilen üniteler rezidans dairesine dönüştürüldü.  Günlük kiralanması gereken yapıların konut haline getirilmesinin kendilerinden habersiz yapıldığını ifade eden alıcıların dava açmaya hazırlandığı kaydedildi.

Poje sahipleri yeni davalara hazırlanıyor

Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, sözleşmedeki hükümlerin yerine getirilmediği için Kasım ve Aralık 2018'de yaptığı başvuru nedeniyle İstanbul 18. ve 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde toplam 3 dava açtı. Şahenk'in, haksız eylemden kaynaklanan zarar nedeniyle Çiftçiler Gayrimenkul Yatırım Danışmanlık hakkında yaptığı başvuru üzerine de İstanbul 25. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde 21 Aralık 2018 tarihinde dava açıldı. Bankaların ipotekleri nedeniyle tapularda bulunan şerhler nedeniyle gayrimenkullerini satmakta zorlananan bazı alıcıların ise proje sahiplerine yeni davalar açmaya hazırlandığı ortaya çıktı. 

Çiftçiler ile Türkerler ayrıldı!

Çiftçi Towers da yapı kayıt belgesi aldı!