27 / 06 / 2022

Çiftçi Towers’taki gerilim adliyeye taşındı!

Çiftçi Towers’taki gerilim adliyeye taşındı!

Kaçak yapılaşma nedeniyle mühürlenen sonrasında imar barışı ile yasal hale getirilen Çiftçi Towers’ın ortakları arasında kaçak yapı iddiası nedeniyle kavga yaşanıyor. Yüklenici Türkerler İnşaat, arsa sahibi Çiftçiler Holding'in patronuna 5 ayrı suçlama yöneltti.İstanbul’un önemli merkezlerimde Zincirlikuyu’da Çiftçiler Holding ve Türkerler İnşaat tarafından inşa edilen Çiftçi Towers için iddialar ortaya atıldı. Sözcü'den İsmail Şahin'in haberine göre; geçtiğimiz sene alıcılara mektup yollayan proje ortakları, gecikme için birbirilerini suçlayarak ağır iddialarda bulunmuştu. Ocak 2021’nin son günlerinde ise proje ortakları arasındaki gerilim mahkemeye taşındı. 

Türkerler İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı, arsa sahibi Çiftçiler Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Mehmet Çiftçi hakkında şuç duyurusunda bulundu. 

Yapılan suçlamalar şu şekilde: Nitelikli dolandırıcılık, vergi kaçakçılığı, sahte fatura düzenleme ve kullanma, yanıltıcı belge kullanma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama…

İmar planlarında ticaret merkezi ve turizm alanı olan 23 bin metrekarelik arazide inşa edilen Çiftçi Towers için Beşiktaş Belediyesi’nden apart otel yapı ruhsatı alınmasına rağmen, 308 lüks konut ve alışveriş merkezi yapıldı. Medyada çıkan haberler sonucunda kaçak inşaat nedeniyle iki yıl boyunca mühürlü kalan 46 katlı iki blokluk proje için imar barışından faydalanıldı ve mühür söküldü. Ancak, 3 yılda tamamlanması gereken proje 8 yıl olmasına rağmen hala tamamlanamadı. 

KAÇAK YAPI İTİRAFI 

Her biri milyonlarca dolar değerinde olan rezidansları Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, komedyen Cem Yılmaz gibi iş ve cemiyet hayatının önde gelen isimler tarafından satın alınmıştı. Geç teslim nedeniyle yatırımcılar, zarara uğradıklarını ifade söyleyerek konuyu yargıya taşımıştı. 

Türkerler İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Türker, alıcılara geçen Temmuz ayında gönderdiği mektupta inşaattaki gecikme nedeniyle arsa sahibi Çiftçiler Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Çiftçi’yi suçlamıştı. Kazım Türker, Çiftçi ailesine ait bazı özel dairelerin içine kat ilavesi ve yüzme havuzu yapıldığını, imara aykırı aşımlara gidildiğini dile getirmişti. 

Çiftçi Towers’taki gerilim adliyeye taşındı!

TÜRKERLER’DEN İKİNCİ MEKTUP 

Çiftçiler’in kendilerine verilen öncelikli satış hakkını yok sayarak konutları ucuz fiyatla elden çıkardığını iddia eden Türker, hak ediş ödemelerini de alamadıklarını öne sürmüşlerdi. Çiftçiler tarafından aldatılmaya çalışıldıklarıno dile getiren Türker, alışveriş merkezinin tamamlanması için ek finansmana ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Türker, 2020 yılının sonunda Hakan Çiftçi ve kat maliklerine bir mektup daha yolladı. 

“Bu sana son uyarımdır” başlıklı söz konusu mektupta Çiftçi’ye projenin tamamlanması için bankalarla anlaşma yapması çağrısında bulunan Türker 10 gün süre verdi. İddialara göre; Kazım Türker, Hakan Çiftçi’nin konuyla ilgili adım atmaması üzerine 28 Ocak 2021’de adliyeye gitti. 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuran Türkerler İnşaat’ın avukatları nitelikli dolandırıcılık, vergi kaçakçılığı, sahte fatura düzenleme ve kullanma, yanıltıcı belge kullanma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama suçları bakımından gerekli soruşturmanın yapılması ve Çiftçi ve/veya belirlenecek diğer şüphelilerin cezalandırılması amacıyla kamu davası açılması yönünde talepte bulundu. 

Çiftçi Towers’ta sular durulmuyor!