Çimento fiyatlarındaki artış konut sektörünü nasıl etkileyecek?

Çimento fiyatlarındaki artış konut sektörünü nasıl etkileyecek?Türk çimento sektörünün çatı kuruluşlarından olan Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası'ndan çimento fiyatlandırma politikalarına ve konut sektörüne ilişkin açıklama geldi. ÇEİS Başkanı Suat Çalbıyık, konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.


Türk çimento sektörünün çatı kuruluşlarından olan Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası (ÇEİS), kamuoyunda son zamanlarda gündemde tartışmalara neden olan çimento fiyatlandırma politikalarına ilişkin açıklama yaptı.

Çimento fiyatlarındaki artış konut sektörünü nasıl etkileyecek?

Türkiye’ye sunduları katma değer ve katkıyla gurur duyduklarına dikkat çeken ÇEİS Yönetim Kurulu Başkanı Suat Çalbıyık, konuya ilişkin konuştu. Suat Çalbıyık, şunları kaydetti:

“Sektörümüzün iç pazarda yakaladığı istikrarlı ivmeyi korumak ve yurt dışı pazarlarda üstlendiğimiz kritik rolü sürdürerek başarılarımızı taçlandırmak için elimizi taşın altına koymaktan çekinmedik. Türk Çimento Sektörü, 2018-2019 yıllarında üst üste daralmasına rağmen, Türkiye için fedakârlık yapmaktan kaçınmamış bir endüstridir.”

Çimento fiyatlarındaki artış konut sektörünü nasıl etkileyecek?

“Yaklaşık bir asırdır her koşulda Türkiye’ye hizmet etmekten gurur duyuyoruz”

Türk çimento sektörünün global pazarda da önemli bir rolü bulunduğunu ve bu başarının katlanarak devam etmesi gerektiğine dikkat çeken Suat Çalbıyık, şunları kaydetti: 

“Çimento Sektörü, Cumhuriyetin ilk yıllarından bu yana, yaklaşık bir asırdır ülkesine hizmet etmenin gururunu taşımaktadır. Bugün üretimde Avrupa’da birinci, dünyada altıncı sıradayız. İhracatta da Avrupa’da yine birinci, dünyada ikinci sıradayız. Başarının kolay elde edilmediğini biliyor, bu başarıları sürdürülebilir kılmak için sektör olarak fedakârlık yapmaktan çekinmiyoruz. 2018-2019 yıllarında üst üste daralan sektörümüz, 2020 yılına umutlu başlasa da, Mart ayında baş gösteren Covid-19 salgını sebebiyle ikinci defa sarsıldı. Yine de üretime ara vermedik ve inşaat sektörünün devamlılığına her zamanki gibi katkı sunduk.”

Çimento fiyatlarındaki artış konut sektörünü nasıl etkileyecek?

“Ciddi maliyet artışına maruz kalsak da ülkemize katma değer üretmekten vazgeçmedik”

Yüksek maliyet artışları sebebiyle büyük fiyat baskılamasının yaşandığı süreçlerde dahi Türkiye’ye katma değerde bulunabilecek çalışmaları hayata geçirdiklerini dile getiren Çalbıyık, şu açıklamalarda bulundu:

"Çimento sektörü maliyet bileşenlerinin  yüzde 55-65 kadarı yakıt ve elektrik maliyetlerinden oluşmaktadır. Sektörümüzün yakıt tedarikinde ithalata olan bağımlılığı oldukça yüksek. Çimento sektörü birincil yakıt ihtiyacının kalori cinsinden yüzde 94’ünü, miktar cinsinden ise yüzde 92’sini petrokok ve ithal kömürden karşılarken, üretimde yoğun olarak kullanılan fosil yakıtların yüzde 92’si ithal edilmektedir. 2017-2021 Mart ayı itibariyle petrokok fiyatlarında yüzde 200, elektrik birim maliyetlerinde yüzde 106, ithal kömür fiyatlarında yüzde 67,5 oranında artış görülmüş, yakıt ve elektrik maliyetlerinin yanında tesis başına işgücü maliyetleri 2017’den 2020 yılı sonuna kadar ortalama yüzde 31,2 oranında yükselmiştir. Buna rağmen, dünya geneline baktığımızda, en düşük fiyatlı çimento satışını yaptığımız açıkça görülmektedir."

Çimento fiyatlarındaki artış konut sektörünü nasıl etkileyecek?

Çimentonun konut inşaat maliyeti içerisindeki oranı en fazla yüzde 3,2

T.C. Merkez Bankası’nın 2017-2021 yıllarını kapsayan konut fiyat endeksine bakıldığında, ev fiyatlarının yüzde 70'ten fazla yükseldiğinin görüleceğini vurgulayan Çalbıyık, sözlerini şu şekilde bitirdi:

“Eski adıyla TÇMB, yeni ismiyle TürkÇimento tarafından 2019 yılının Şubat ayında ODTÜ’ye hazırlatılan ‘Çimento ve Hazır Beton Fiyat Artışlarının Bina Maliyetine Etkisi’ raporunda da görüldüğü üzere, çimentonun birinci sınıf bir yapının tüm maliyeti içerisindeki payı yüzde 2,7 ile yüzde 3,2 arasında değişmektedir. Özetle, çimento fiyatlarında bahsedildiği düzeyde artış olsa dahi, inşaat sektörü fiyatlarını etkileyecek olan malzemenin çimento olmadığı açıktır. Sektörümüzün başarılarını ve atılımlarını konuşmamız gereken yerde, gerçeği yansıtmayan iddialarla kamuoyunun gündemi meşgul edilmemeli. 

Türkiye’nin 7 bölgesinde, Edirne’den Kars’a uzanan fabrikalarıyla üretim yaparak iç pazarın ihtiyacını karşılayan ve ihracattaki başarılarıyla gururlandıran sektörümüzün -ülke ekonomisi için elini taşın altına koymaktan çekinmese de- yaşanan maliyet artışlarını fiyatlarına direkt yansıtmadığı ve bu durumdan olumsuz etkilendiği de kaçınılmaz bir gerçektir.”

İnşaat sektöründe zam krizi!

Faizler düşmeyecek! Konut fiyatları yükselecek!