25 / 09 / 2023

Çimento sektöründen zam açıklaması!

Çimento sektöründen zam açıklaması!

Çimento fiyatlarının aşırı zamlanmasını protesto etmek amacıyla 15 gün iş bırakan ve fiyatların düşmemesi durumunda inşaatlarda çalışan 600 bin işçinin işine son vereceklerini belirten müteahhitlere çimento üreticileri tepki gösterdi. Çimento fiyatlarının aşırı zamlanmasını protesto etmek amacıyla 15 gün iş bırakan ve fiyatların düşmemesi durumunda inşaatlarda çalışan 600 bin işçinin işine son vereceklerini belirten müteahhitlere çimento üreticileri tepki gösterdi. 

Sözcü Gazetesi'nden Erdoğan Süzer'in haberine göre; Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası'ndan (ÇEİS) üst düzey bir yetkili, kur artışı sebebiyle çimento maliyetlerindeki ithal enerji fiyatlarının yüzde 270'e ulaşan oranlarda zamlandığına, artan maliyetlerin yalnızca bir kısmını çimento fiyatlarına yansıtabildiklerini vurguladı. 

Çimento sektöründen zam açıklaması!

Yetkili, çimento fiyatlarını nakliye zammının da artırdığına dikkat çekerek, çimento üretim maliyetleri içinde dövize bağlı enerji maliyetinin yüzde 80'e yükseldiğini, bu sebeple kur artışlarının maliyeti doğrudan yukarı çektiğine vurgu yaptı. 

Çimento sektöründen zam açıklaması!

Maliyetteki yüksek zamların yalnızca bir kısmını fiyatlara yansıttıklarını vurgulayan ÇEİS yetkilisi, nakliye ve bayi kârı gibi kendi kontrollerinde olmayan maliyetlerin de yükseldiğinin altını çizdi. Yetkili, akaryakıt zamlarıyla beraber nakliye fiyatlarının tonda 80-100 Türk Lirası'na yükseldiğine dikkat çekti. 

İMKON'dan inşaat grevi açıklaması!

İnşaat malzemelerindeki zamlar ev fiyatlarını etkileyecek mi?

Müteahhitlerden uygun maliyetli finansman talebi!

Müteahhitlerin boykotu uzayacak mı?

İnşaatçılar ve çimentocular karşı karşıya!

Geri Dön