30 / 01 / 2023

Müteahhitlerin boykotu uzayacak mı?

Müteahhitlerin boykotu uzayacak mı?

Yükselen çimento fiyatlarını protesto etmek amacıyla 9 Eylül'den itibaren 15 gün iş durdurama eylemi başlatan müteahhitler, çimento fiyatlarının düşmemesi durumunda işçi çıkarılacağını açıkladı. Yükselen çimento fiyatlarını protesto etmek amacıyla 9 Eylül'den itibaren 15 gün iş durdurama eylemi başlatan müteahhitler, çimento fiyatlarının düşmemesi durumunda işçi çıkarılacağını açıkladı. 

Sözcü Gazetesi'nden Erdoğan Süzer'in haberine göre; İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Başkanı Tahir Tellioğlu, eylemlerden sonuç alamamaları durumunda inşaatlarda çalışan 1.2 milyon işçiden en az 600 bininin işine son vermek zorunda kalabileceklerine dikkat çekti. 

Müteahhitlerin boykotu uzayacak mı?

Devlet, eylemin açıklanmasının ardından çimento ve klinkeri ihracı kayda bağlı mallar listesine dahil etti. Böylece çimento ihracatının yavaşlayacağı, yurt dışına yollanamayan çimentonun içeriye satşının yapılacağı, bu şekilde fiyatların düşeceği öngörülüyordu. Kararla ilgili açıklamalarda bulunan Tellioğlu, gümrük adımının sonuç vermesi durumunda eylemi sonlandırabileceklerini dile getirmişti. 

Fakat Tahir Tellioğlu, Ticaret Bakanlığı'nın çimento ihracatına ilişkin hayata geçirdiği tedbirin fiyatlarda herhangi bir düşüşe neden olmadığını, fahiş fiyat uygulamalarının aynen sürdüğünü belirtti. İş durdurma eylemine devam ettiklerine vurgu yapan Tellioğlu, 15 günlük eylem sürecinin bitiminde hedeflerine ulaşamamaları durumunda nasıl bir yol izleyeceklerine ilişkin şu açıklamalarda bulundu: 

Müteahhitlerin boykotu uzayacak mı?

YARISINI İŞTEN ÇIKARIRIZ

“Yüzde 200 zamlanmış çimento fiyatlarıyla inşaatları yapabilmemize imkan yok. 15 günün bitiminde belki bu süreyi bir 15 gün daha uzatıp iş durdurma eylemini 1 aya çıkarabiliriz. Sonuç alamazsak ne yapabiliriz diye düşündük. Birçok arkadaşımız işçi çıkarma yolunu gösterdi. Eğer eylem süresi biter ve fiyatlar hâlâ düşmemiş olursa, eylemlere destek veren müteahhitlerimizin inşaatlarında çalışan 1.2 milyon işçiden en az yarısını, yani 600 bin civarında işçiyi işten çıkarmak zorunda kalabiliriz.”

Müteahhitlerin boykotu uzayacak mı?

BÜYÜK MÜTEAHHİTLER FARK ALIP ZARARDAN KURTULUYOR

İnşaatlarda iş bırakma kararından sonra Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren, boykot kararının bütün müteahhitleri kapsamadığını, TMB olarak bu sürecin içinde olmadıklarına dikkat çekerek, “Bazı sıkıntılara kamu ve idarelerimiz ile işbirliği içinde çözüm üretmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullanmıştı. Başkan Eren'in açıklamalarıyla ilgili de konuşan İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu, kamu müteahhitlerinin küçük bir topluluk olduğunun altını çizdi. Tellioğlu, “TMB çoğunlukla devlete ve yurtdışına iş yapan 100 üyeli bir birlik. Biz ise 100 binlerce müteahhidiz. Büyük müteahhitler devletten fiyat farkı alıp zarardan kurtuluyor. Bizlerin böyle bir şansı yok. Yüzde 200 zamlanan çimento fiyatlarının yüzde 85 arttığını söylemeleri de gerçekle bağdaşmıyor” şeklinde konuştu.

Müteahhitler ve çimentocuların tartışması kızışıyor!

İnşaatçılar ve çimentocular karşı karşıya!

60 bin şantiyede inşaatlar durdu!

Müteahhitler iş bırakıyor!

İnşaat maliyetleri ev fiyatlarını uçurdu!
Geri Dön