Çin’de konut krizi: Her 5 konuttan 1'i boş!

Çin’de konut krizi: Her 5 konuttan 1'i boş! Çin’de konut krizi: Her 5 konuttan 1'i boş!

Çin'in 'hayalet şehirleri' dünya çapında da üne kavuştu. Yapılan bir araştırmaya göre, Çin'de şehirlerdeki konutların yüzde 20'sinden fazlası boş.

 

Çin'in 'hayalet şehirleri' -çok fazla sayıda boş konutun olduğu yerleşim yerleri- dünya çapında da üne kavuştu. Hayalet şehirler turizm sektörü için bir fırsat haline bile geldi.

Fakat ülkeyi yönetenlere göre bunda eğlenceli hiçbir şey yok. Yapılan bir araştırmaya göre, Çin'de şehirlerdeki konutların yüzde 20'sinden fazlası boş.

BBC'de yer alan habere göre, Teksas A&M Üniversitesi'nden ekonomi profesörü Gan Li ülke çapında binlerce araştırmacı aracılığıyla bir çalışma gerçekleştirdi.

Yapılan bu araştırmaya göre, boş konutların çoğu halihazırda ev sahibi olanlara ait. Li ve ekibi konut piyasasındaki spekülasyonların milyonlarca insanı ev sahibi olmaktan alıkoyduğunu da keşfetti.

Evlilik için ev

Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) verilerine göre, fiyat-gelir oranı açısından değerlendirildiğinde, dünyanın en pahalı konut piyasasına sahip 10 şehrinden 7'si Çin'de bulunuyor.

Ga Li ortaya çıkan bu verilerden, "konut piyasasına girmek isteyen bireylerin ve ailelerinin istek ve becerilerinin sınırlı olduğu" sonucuna varıyor.

Araştırmanın son haline göre, 2013'ün ilk çeyreğinde ilk kez ev sahibi olanların oranı yüzde 48 iken, bir sonraki yılın aynı döneminde bu oran yüzde 20'ye düştü.

Çin'deki yatırımcılar paralarını ülkenin kırılgan borsasına yatırmak yerine konuta yatırmayı daha güvenli buluyor.

Pek çok aile çocuklarına yardımcı olmak için ev alıyor. Ev sahibi olmak, evlilik sürecinde aileler arasında gündeme gelen konular arasında yer alıyor.

Son birkaç yılda Çinli politikacılar da bu eğilimi engellemeye çalıştılar.

Hatta Devlet Başkanı Şi Jinping, "Evler içinde yaşamak için, spekülasyon yapmak için değil" şeklinde konuştu.

Başta zenginler olmak üzere konut sahiplerinin karşı çıktığı gelir vergisi yasa taslağı, Mayıs ayında gelecek 5 senenin önceliklerinden biri olarak belirlendi.

Ekonomi konut piyasasına bağlı

Hükümet gelecekteki vergilendirme sisteminin bir parçası olarak toprak sahipliğine dair ulusal bir veritabanını da kullanıma soktu. Yetkililer ne yaparsa yapsınlar, çok dikkatli olmak zorunda.

Çin'in Gayri Safi Yurt İçi Hasılası'nın (GSYH) 5'te 1'lik kısmının konut piyasasına bağlı olduğu tahmin ediliyor ve korku ortamı krize yol açabilir.

Financial Times'ın bağımsız araştırma kuruluşu tarafından yapılan bir anketine göre, şehirlerde yaşayan ve en az bir boş ev sahibi olanların yüzde 20'sinden fazlası, gelir vergisi getirilmesi durumunda evlerini satacaklarını söylüyor.

Konutları satmaya yönelik hızlı bir eğilim, fiyatların düşmesine ve ciddi sorunlara da yol açabilir.

Ga Li geçen sene yazdığı bir makalede, "Hükümetteki bilgi sahibi ekonomistlere göre, gelir vergisi getirilmesi konusunda çok uzun zamandır bir fikir birliği var" diyor:

"Endişenin nedeni ise siyasi. Kimse konut balonunu patlatmakla suçlanmak istemiyor."

Çinli yatırımcılar 50 milyondan fazla boş ev satın aldı!